Unia Europejska jak najbardziej zjednoczona to jest metoda na pokojowe, przyjazne ograniczanie roli takich państw jak Niemcy – powiedział Donald Tusk w niedzielę.

Lider Platformy Obywatelskiej uczestniczył w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku w debacie z b. szefem MSZ, europosłem Radosławem Sikorskim.  Tusk wyraził opinię, że instytucje Unii Europejskiej i Rada Europejska to „miejsce, które jest stworzone i które działa po to, żeby różnica potencjałów różnych państw mniej wpływała na politykę”. „My, jako Polacy umieszczeni przez Pana Boga między Rosją a Niemcami, z naszą historią, naszymi tragediami powinniśmy właściwie najlepiej rozumieć, jakim skarbem jest dobrowolne uczestnictwo takich państw jak Niemcy w Unii Europejskiej, które odejmuje im tego potencjału politycznego za ich zgodą” – stwierdził lider PO, cytowany przez PAP.

Donald Tusk stwierdził, że UE jest tak skonstruowana, żeby „właśnie zrównoważyć znaczenie państw i narodów trochę niezależnie od ich faktycznego potencjału gospodarczego czy ludnościowego”.

Zobacz także: FT: Naciski Komisji Europejskiej na Polskę i Węgry. Wyciekła treść listów

„Jeśli rodzą się uzasadnione czasami obawy, że szczególnie po wyjściu (z UE) Wielkiej Brytanii, że Niemcy są trochę za duże jak na Unię Europejską, że pozostali partnerzy są trochę za mali i za słabi, żeby ten balans był autentyczny, to nie ma się co oszukiwać, bo nie oszukamy arytmetyki, geografii, gospodarki. Tak, są najwięksi. Ale właśnie Unia jest po to i po ją wymyślono, żeby z tego tytułu, że są więksi od innych, nie mogli robić szkody, jak robili to kiedyś w przeszłości” – powiedział.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

„Gdybym ja miał takiego hopla antyniemieckiego jak (Jarosław) Kaczyński czy (Zbigniew) Ziobro, to ja na ich miejscu robiłbym wszystko, żeby Unia Europejska była jak najbardziej zjednoczona, jak najintensywniej pracująca, bo to jest metoda na pokojowe, przyjazne ograniczanie roli takich państw jak Niemcy” – powiedział przewodniczący PO.

Wyraził opinię, że to „właściwie abecadło europejskie”.

Zobacz także: Tusk chce, by do wyjścia z UE potrzebna była większość 2/3 głosów. PiS: To propagandowa propozycja

pap / forsal.pl / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. tagore
    tagore :

    Dobry żart w Niemieckim stylu.Strefa euro miała pełnić taka właśnie rolę ,a stała się zgodnie z danymi UE narzędziem drenażu kapitału na rzecz Berlina,Holandii i w mniejszym stopniu Belgii z słabszych gospodarczo Państw.
    Spotęgowane to było faktem zaniżenia przez Niemcy i Holandię kursu marki i guldena wobec euro przy wejściu o ok 29% i tak wyniszczyli kraje południa strefy euro.