Zakończył się Zaścianek III

Gawędy o życiu, obyczajach i zabawach Sarmatów stanowiły leitmotif warsztatów obywatelskich pod nazwą Zaścianek III, które odbyły się w Głęboczku nad Bugiem.

Na Zaścianek zjechało kilkadziesiąt osób aktywnych społecznie, by porozmawiać o pojęciu i przemodelowaniu kresowości, o przedrozbiorowych tradycjach pogranicza w Koronie, na Litwie i w Prusiech, o obyczajowości sarmackiej, ale również bieżących referendach miejskich i ruchach obywatelskich.

Projekt Zaścianek ma charakter warsztatów obywatelskich na których poruszane są zarówno aktualne sprawy jak i kwestie dotyczące tożsamości cywilizacyjnej oraz istnienia Polaków jako wspólnoty. Stąd na najnowszym Zaścianku między innymi żywa dyskusja na temat wzmożonego ruchu referendalnego w Polsce.

Ciekawy wykład na pod tytułem „Kresy dziś” wygłosił Piotr Jankowski. W Polsce pojęcie Kresów jako pierwsze pojawiło się pod koniec XVIII wieku i oznaczało tereny utracone w pierwszym rozbiorze, czyli ziemie witebską, połocką, mścisławską czy czernihowską. A przecież dziś to dla nas krainy fantastyczne i w wyobraźni nieobecne. Desygnat Kresów zmieniał się i badania socjologiczne pokazują, że wraz z wymieraniem pokolenia „repatriowanych” równie często młodzi Polacy są gotowi określać tym terminem Szkocję, Irlandię czy Norwegię, tak gęsto przez Polaków zasiedlone, a będące nowym terenem granicznym kultur.

Poza cyklem wykładów uczestnicy brali udział w grach i zabawach towarzyskich spisanych w 1741 roku przez Jędrzeja Kitowicza, podług ówczesnych reguł. Są to nade wszystko cztery gry – poczta, gdy obwiązany za oczy próbuje złapać w kibić biegnącą pannę; pospolite ruszenie, gdy zbiera się z uczestników gry wojsko, a potem na przykrótkiej ławie próbuje hurmem usiąść; ciuciubabka starej mody, czyli oparta tylko na omamach słuchowych; wreszcie rywalizacja o najszybsze zjedzenie jabłka na sznurku. Zajęcia te cieszyły się dużą popularnością. Poza tym krzyżowano także szable i paradowano w strojach z epoki sarmatyzmu.

Projekt Zaścianek ma charakter otwarty. Szczególnie zaproszeni są mieszkańcy Podlasia i Mazur, gdyż tu Zaścianki są organizowane. Aby nie przegapić kolejnego zjazdu dołącz do nas na facebook.com/Projekt.Zascianek

Projekt Zaścianek/Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply