Podpisane przez ministra edukacji edukacji rozporządzenie zakłada, że w części szkół już od najbliższego roku szkolnego zaczną się zajęcia ze strzelectwa.

Minister edukacji Przemysław Czarnek podpisał w tym tygodniu rozporządzenia zmieniające podstawę programową dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych w zakresie edukacji dla bezpieczeństwa. Dotyczą one głównie wprowadzenia zajęć ze strzelectwa.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

2037.49 PLN    (9.26%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Przeczytaj: MON chce, by każdy absolwent szkoły średniej umiał strzelać

Zmiany zaczną obowiązywać od najbliższego roku szkolnego, tj. 2022/2023, przy czym w przypadku zajęć ze strzelectwa przewidziany został okres przejściowy, który potrwa dwa najbliższe lata szkolne. To oznacza, że zmieniona podstawa programowa edukacji dla bezpieczeństwa w zakresie umiejętności strzeleckich z wykorzystaniem broni kulowej, pneumatycznej, replik broni strzeleckiej (ASG), strzelnic wirtualnych albo laserowych będzie realizowana począwszy od roku szkolnego 2024/2025.

 

Sprecyzowano, że w przypadku szkół, które na terenie danego powiatu mają dostęp do broni kulowej, pneumatycznej, replik broni strzeleckiej (ASG), strzelnic wirtualnych albo laserowych, wymóg wprowadzenia zajęć ze strzelectwa będzie realizowany już od najbliższego roku szkolnego, tj. 2022/2023.

Z kolei te szkoły, które nie mają dostępu do takich typów broni i strzelnic, wymóg będzie realizowany w roku szkolnym 2022/2023 i 2023/2024 w miarę istniejących możliwości.

„Aktualne wyzwania i zagrożenia wymagają uzupełniania celów kształcenia i treści nauczania o kwestie związane z obronnością państwa, nabyciem umiejętności strzelectwa oraz przygotowaniem uczniów do radzenia sobie z zagrożeniami wywołanymi działaniami wojennymi” – uzasadnia MEiN.

Jak podano, zaprojektowane zmiany w podstawie programowej edukacji dla bezpieczeństwa zostały przygotowane z uwzględnieniem aktualnej liczby godzin zajęć tego przedmiotu oraz przy założeniu maksymalnego wykorzystania treści dotychczasowej podstawy programowej, np. w zakresie pierwszej pomocy czy reakcji na zagrożenia. Następnie zostały wskazane dodatkowe obszary działania w różnych sytuacjach zagrożenia, w tym kryzysowego i wojennego.

Czytaj także: Nie będzie liberalizacji dostępu do broni. „Rz”: Projekty w zamrażarce sejmowej

Zobacz: MON rozpoczyna program „Strzelnica w Powiecie” od stycznia 2018 r.

MEiN / dorzeczy.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz