Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek powiedział w radiu RMF FM, że nauczanie ukraińskich dzieci w polskich szkołach kosztowało budżet państwa w poprzednim roku szkolnym blisko 900 mln złotych.

Przemysław Czarnek będąc w piątek gościem Roberta Mazurka w radiu RMF FM został m.in. zapytany o to, ile dzieci z Ukrainy uczy się w polskich szkołach. Minister edukacji i nauki powiedział, że jest to 185 tysięcy uczniów, czyli 7 tysięcy mniej niż pod koniec poprzedniego roku szkolnego.

“Reszta tych dzieci albo uczy się zdalnie [w ukraińskim systemie oświaty przebywając w Polsce – red.], albo wraca na Ukrainę albo jest w innym kraju. W każdym razie nauka zdalna na Ukrainie będzie kontynuowana, tak jak to uzgodniłem z panem ministrem [oświaty Ukrainy Serhijem] Szkarłetem. W każdym razie większość tych dzieci będzie w nauce zdalnej ukraińskiej” – poinformował Czarnek.

Szef resortu edukacji i nauki dodał, że rząd przekazał samorządom do końca czerwca br. na “utrzymanie ukraińskich dzieci w polskich szkołach” blisko 900 mln złotych.

Czarnek zaznaczył, że są to “polskie pieniądze, bo nikt z Europy nam nie pomaga, a opozycja nawet nie każe nam pomagać”.

Przypomnijmy, że do 12 maja br. Ukraińcy, którzy przybyli do Polski po 24 lutego br., złożyli przeszło 445 tys. wniosków o 500 plus, które dotyczą około 691 tys. dzieci.

CZYTAJ TAKŻE: Wrocław: wszyscy ukraińscy uczniowie z prawem do darmowych przejazdów MPK

Kresy.pl / rmf24.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply