Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział budowę trzech elektrowni jądrowych. Jedna z nich miałaby powstać w Koninie.

Morawiecki zapowiedział, że za kilka lat w oparciu o małe reaktory jądrowe SMR-y i duże reaktory będzie stabilizowana cena i dostępność energii w Polsce. “W przyszłości za osiem, dziesięć, dwanaście lat będziemy w oparciu o małe reaktory jądrowe SMR-y tzw. i te duże reaktory jądrowe stabilizować ceny energii i dostępność energii w Polsce” – oświadczył, cytowany w poniedziałek przez portal Forsal.pl.

Jego wypowiedź wskazywała, że mają powstać trzy elektrownie jądrowe. “Będziemy niezależni od wahań cenowych różnych surowców za granicą, w szczególności gazu, którego mamy za mało, węgla, którego też mamy za mało i który ściągamy, ale także od kaprysów pogody, bo mamy elektrownie wiatrowe, fotowoltaikę. Ale przecież słońce nie zawsze świeci, wiatr nie zawsze wieje. W związku z tym ta elektrownia jądrowa: jedna, druga, trzecia, kolejne, będą pomagały nas uniezależnić od tych kaprysów, wahań rynkowych, giełdowych i wahań pogody” – stwierdził.

Szef rządu przypomniał, że rząd planuje budowę łącznie sześciu elektrowni jądrowych, ale rozważa budowę kolejnych.

“Już planujemy wybudowanie sześciu reaktorów w trzech miejscach w Polsce, ale myślimy o kolejnych, ponieważ atom jest najlepszym uzupełnieniem odnawialnych źródeł energii” – zaznaczył.

Premier został zapytany o lokowanie elektrowni w Koninie, gdzie znajdują się złoża węgla brunatnego. “Te złoża się wyczerpują. Mieszkańcy tamtej ziemi wiedzą o tym. Potrzebujemy w tamtym miejscu ulokować nową elektrownię” – odpowiedział.

Należy przypomnieć wieloletnie opóźnienia w zakresie budowy w Polsce elektrowni atomowej. Inwestycja jest zapowiadana przez rząd od 2015 roku. Polska prowadziła w tym zakresie rozmowy ze stroną francuskąamerykańską i południowokoreańską.

W piątek wieczorem premier Mateusz Morawiecki zamieścił na Twitterze wpis, w którym ogłosił decyzję w sprawie budowy pierwszej elektrowni atomowej w Polsce. Poinformował, że zajmie się tym amerykański koncern Westinghouse.

Z kolei w poniedziałek Ministerstwo Aktywów Państwowych i Ministerstwo Handlu, Przemysłu i Energii Korei Płd. zawarły porozumienie dotyczące współpracy i poparcia dla projektu budowy w Pątnowie elektrowni jądrowej.

Zobacz także: Sekretarz USA: Elektrownia atomowa w Polsce da miejsca pracy dla 100 tys. Amerykanów

forsal.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply