Koreański państwowy koncern Korea Hydro Nuclear Power poinformował w czwartek, że złożył ofertę budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej – przekazała agencja prasowa Reuters.

Jak przekazała agencja prasowa Reuters, koreański państwowy koncern Korea Hydro Nuclear Power poinformował w czwartek, że złożył ofertę budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej.

Firma po raz pierwszy wyraziła zainteresowanie budową zakładu w zeszłym roku. Tegoroczna oferta została przedstawiona podczas spotkania przedstawicieli firmy z wiceministrem klimatu Adamem Guibourgé-Czetwertyńskim. W spotkaniu wziął udział również pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.

Oferta obejmuje budowę sześciu reaktorów APR1400 o łącznej mocy 8,4 gigawatów, z których pierwszy ma być uruchomiony w 2033 roku.

APR1400 jest eksploatowany w Korei Południowej i ZEA, firma zaznacza, że reaktor spełnia najwyższe międzynarodowe standardy potwierdzone certyfikatami projektowymi od takich instytucji jak European Utility Requirements Organization (EUR) i US Nuclear Regulatory Commission (NRC).

Oferta obejmuje plan finansowania oraz możliwości wsparcia inwestycji przez KHNP i instytucje koreańskiego rządu. “Przygotowując ofertę dla polskiego rządu, kierowaliśmy się przede wszystkimi tym, aby zapewnić najnowocześniejszą technologię nuklearną w trosce o bezpieczeństwo i niezależność polskiego sektora energetycznego. Reaktory APR1400 to wysoce rozwinięta konstrukcja, która pod każdym względem odpowiada potrzebom Polski” – poinformował prezes i dyrektor generalny KHNP Chung Jae-Hoon.

Zobacz też: Niemal 3/4 Polaków popiera budowę elektrowni atomowej. Większość zgodziłaby się na jej powstanie w swojej okolicy

Nadmorska gmina Choczewo została wybrana jako preferowane miejsce, w którym powstanie pierwsza w Polsce elektrownia jądrowa – poinformowały Polskie Elektrownie Jądrowe sp. z o. o. w grudniu zeszłego roku

Lokalizację nazwaną „Lubiatowo-Kopalino” wskazano na podstawie prowadzonych od 2017 roku badań środowiskowych i lokalizacyjnych, które wykazały, że spełnia ona wszystkie wymagania środowiskowe stawiane tego typu obiektom i jest bezpieczna dla mieszkańców.

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply