Na początku września, Polska otrzymała od strony amerykańskiej całość oferty na budowę elektrowni jądrowych.

Jak poinformował we wtorkowej rozmowie z portalem wnp.pl Mirosław Kowalik, prezes Westinghouse Polska, nasz kraj otrzymał od strony amerykańskiej całość oferty na budowę elektrowni jądrowych.

“Na przełomie czerwca i lipca 2022 r. Westinghouse i Bechtel przekazał stronie polskiej techniczne studium wykonalności budowy elektrowni jądrowych w Polsce, tzw. raport Front-End Engineering and Design. Ten raport to techniczna część amerykańskiej oferty dla polskiego rządu i jeden z elementów realizacji umowy międzyrządowej pomiędzy Polską a USA w zakresie współpracy na rzecz rozwoju programu energetyki jądrowej, która weszła w życie w lutym 2021 r. Na początku września br., polskiemu rządowi została przedstawiona całościowa propozycja, tzw. CER (Concept Execution Report), zawierająca oprócz części technicznej również komponent finansowania polskiego projektu jądrowego ze strony instytucji amerykańskich” – poinformował we wtorkowej rozmowie z portalem wnp.pl Mirosław Kowalik, prezes Westinghouse Polska.

Jak informowaliśmy, w czwartek, na prośbę strony amerykańskiej, premier Mateusz Morawiecki rozmawiał telefonicznie z wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Kamalą Harris. Głównym tematem było poszukiwanie nowych źródeł energii i rozwój m.in. energetyki jądrowej w takich krajach, jak Polska. Premier Morawiecki podkreślił, że rząd szczegółowo analizuje możliwości w tym zakresie, zarówno jeśli chodzi o budowę dużej elektrowni jądrowej, jak i rozwój tzw. małych modułowych reaktorów jądrowych. Wiceprezydent USA poinformowała o gotowości podzielenia się doświadczeniami amerykańskimi w tym zakresie.

“Premier Mateusz Morawiecki i wiceprezydent Kamala Harris zgodzili się, że ostatnie miesiące to czas dalszego wzmacniania polsko-amerykańskiego partnerstwa strategicznego” – czytamy w komunikacie.

W komunikacie Białego Domu czytamy, że wiceprezydent USA Kamala Harris doceniła wielkoduszność i przywództwo Polski w przyjmowaniu milionów ukraińskich uchodźców i udzielaniu kluczowej pomocy humanitarnej, a także zapewnianiu niezbędnej pomocy w zakresie bezpieczeństwa, aby pomóc narodowi ukraińskiemu w obronie demokracji przed trwającą agresją Rosji.

Wiceprezydent potwierdziła trwałą siłę relacji amerykańsko-polskich i wysiłki na rzecz wzmocnienia “naszego zbiorowego bezpieczeństwa, w tym stałe stacjonowanie wysuniętego stanowiska dowodzenia dowództwa V Korpusu US Army w Poznaniu”, które prezydent Biden ogłosił niedawno.

“Kamala Harris omówiła także możliwości zacieśnienia współpracy bilateralnej w zakresie cywilnej energetyki jądrowej w Polsce, co przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego Europy, wsparcia globalnych rozwiązań klimatycznych i stworzenia tysięcy miejsc pracy w Polsce i Stanach Zjednoczonych” – głosi komunikat Białego Domu.

Zobacz też: Francja uruchomi elektrownie jądrowe, aby walczyć z kryzysem energetycznym

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply