Xi Jinping został wybrany przez parlament prezydentem Chin na drugą kadencję i po raz pierwszy złożył przysięgę na wierność konstytucji. Nowym wiceprezydentem został  bliski stronnik Xi, Wang Qishan, wcześniej znany ze zwalczania korupcji.

W sobotę podczas pierwszej sesji 13. Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych, czyli chińskiego parlamentu, prezydent Xi Jinping został jednogłośnie wybrany prezydentem Chin na drugą kadencję, a także na przewodniczącego Centralnej Komisji Wojskowej.

Bezpośrednio po tym, Xi publicznie złożył w Wielkiej Hali Ludowej przysięgę na wierność konstytucji. Był to pierwszy raz, gdy chiński prezydent składał taką przysięgę przy obejmowaniu urzędu. Ceremonia ta odbyła się zaledwie sześć dni po tym, jak przysięga ta została dodana przez chińską legislaturę do chińskiej konstytucji, w formie poprawki. Na jej mocy do konstytucji wprowadzono też zapis, że pogląd na „socjalizm z chińskimi charakterystykami dla nowej ery” Xi jest dla Chin obowiązującą teoria programową.

Wcześniej, w październiku 2017 roku, Xi został wybrany sekretarzem generalnych Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Chin, otaczając się swoimi zwolennikami. Żaden wiceprezydent Chin w ostatnich kilkunastu latach nie uzyskał tak dużego poparcia w wyborach.

Przeczytaj: Xi Jinping potwierdził swoją pozycję przywódcy partii

Wiceprezydentem został natomiast wybrany Wang Qishan, który uzyskał bardzo silne poparcie, również w głosowaniu. Został wybrany niemal jednogłośnie przez zgromadzenie liczące 2970 przedstawicieli (przy jednym głosie przeciw). Wang, zaufany stronnik Xi, który był znany ze swojej walki z korupcją, teraz wraca do wielkiej polityki po tym, jak w październiku ub. roku ustąpił z kierownictwa KPCh. Według „South China Morning Post”, nowy wiceprezydent, choć nie pełni już żadnych wysokich funkcji w Partii, miałby otrzymać zadanie zajęcia się polityką zagraniczną Chin w kwestiach globalnych, w tym relacjami z USA. Nowy wiceprezydent został wybrany mimo tego, że przekroczył już nieformalny wiek emerytalny (ma 69 lat).

Przewodniczącym Zgromadzenia został wybrany jednogłośnie  Li Zhanshu, szef gabinetu Xi z pierwszej kadencji. Podczas sobotniej sesji, chiński parlament zatwierdził plan zmiany struktury rządu centralnego, zmierzając do ograniczenia biurokracji, poprawy efektywności i zakończenia „powierzchownych wojen”.  Realnie chodzi o przeprowadzenie reform cementujących władzę KPCh i Xi.

Projekt zmieni kompetencje ponad dwudziestu ministerstw i komisji rządowych. Docelowo Rada Państwa, czyli chiński rząd, będzie się składać z 26 ministerstw i komisji. Powołane zostanie państwowe biuro nadzoru i zarządzania rynkami, które przejmie obowiązki państwowej administracji przemysłu i handlu (SAIC), generalnej administracji ds. nadzoru jakości, inspekcji i kwarantanny (AQSIQ) oraz chińskiej administracji żywności i leków, a także kompetencje antymonopolowe ministerstwa handlu i Państwowej Komisji Rozwoju i Reform. Z kolei komisje regulacji bankowej i ubezpieczeniowej zostaną połączone w jeden urząd, który będzie podlegał bezpośrednio Radzie Państwa. Według rządu, połączenie urzędów ma pomóc w opanowaniu ryzyka finansowego, a także usprawnić system nadzoru. Ponadto, resort ochrony środowiska ma być przekształcony w ministerstwo środowiska ekologicznego, a resort rolnictwa – w ministerstwo rolnictwa i spraw wsi.

W ubiegłą niedzielę chińscy parlamentarzyści formalnie znieśli konstytucyjny limit kadencji dla prezydenta, co otworzyła Xi drogę do pozostania przywódcą Chin bezterminowo. Sam przewodniczący Xi Jingping, domagając się zmian w konstytucji, nie wspominał jednak o reformie znoszącej dwukadencyjność na najwyższym stanowisku. W lutym odpowiednie propozycję zmian przedstawił Komitet Centralny Komunistycznej Partii Chin.

PRZECZYTAJ: Xi Jinping umacnia władzę

Zdaniem komentatorów, kontekst wyboru Xi potwierdza jego ogromną władzę w Chinach. Jest on nazywany najsilniejszym chińskim przywódcą od czasu Mao Zedonga i Deng Xiaopinga.

Tegoroczna sesja Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych potrwa do wtorku. Do tego czasu formalnie wybrani zostaną jeszcze premier, wicepremierzy, radcy stanu, szefowie poszczególnych komisji rządowych, prezes banku centralnego, sądu najwyższego i najwyższej prokuratury.

Xinhua / scmp.com / PAP / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply