Chiny: nowe ścisłe kierownictwo partii

W Pekinie przedstawiono nowy skład najwyższego komitetu kierującego Komunistyczną Partią Chin (KPCh). Według komentarzy, Xi Jinping otoczył się swoimi stronnikami.

Skład najbardziej wpływowego chińskiego komitetu ogłoszono na konferencji prasowej, która zaczęła się w środę w południe czasu lokalnego ( czyli 6 rano w Polsce). Na scenę w hali wschodniej Wielkiej Hali Ludowej za Xi wkroczyło pozostałych sześciu członków Stałego Komitetu Biura Politycznego Komitetu Centralnego KPCh.

Oprócz Xi, swoje miejsce w komitecie zachował tylko premier Li Keqiang. Nowymi członkami zostali: Li Zhanshu, Wang Yang, Wang Huning, Zhao Leji i Han Zheng. Większość z nich uznawanych jest za stronników prezydenta Xi. Komentatorzy wskazują, że tym samym obecny chiński prezydent, uważany za najsilniejszego od dziesięcioleci przywódcę w Pekinie, otoczył się w komitecie zaufanymi ludźmi. Miałoby to zapewnić mu jeszcze większą swobodę rządzenia.

Zwrócono również uwagę, że w skład komitetu nie wszedł nikt na tyle młody, by w zgodzie z panującymi w KPCh zwyczajami, zastąpić Xi na kolejne dwie kadencje na stanowisku sekretarza generalnego w 2022 roku.

Xi wygłosił również dość krótkie przemówienie. Przypomniał, że zakończony dzień wcześniej XIX krajowy zjazd KPCh wyznaczył nowe, ambitne cele. Wśród nich „wielkie odrodzenie narodu chińskiego” i modernizację kraju. Xi podkreślił również, że rozwój kraju powinien przynieść korzyści wszystkim jego obywatelom.

– Życie wszystkich Chińczyków będzie z roku na rok coraz lepsze – zapewnił Xi Jinping. Wcześniej, na zjeździe KPCh, Xi ogłosił nastanie „nowej ery socjalizmu o chińskiej specyfice”. Zapowiadał, że w jej ramach Chiny umocnią swoją pozycję na świecie i do 2050 roku staną się bogatym mocarstwem ze „światowej klasy armią”.

Przeczytaj: Amerykańska armia wskazuje Chiny jako głównego wroga

PAP / RIRM / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz