Biuro Polityczne Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Chin zadecydowało o rychłym rozpoczęciu dyskusji nad zmianami w konstytucji ChRL.

Biuro Polityczne zadecydowało, że dyskusja nad poprawkami do konstytucji rozpocznie się już w styczniu na drugim Plenum Komitetu Centralnego KPCh XIX kadencji, jak informuje chińska agencja informacyjne Xinhua. Komunikat nie uściśla wprost na czym miałaby polegać reforma ustawy zasadniczej ChRL.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Agencja zaznacza jednak, że przewodniczący Biura Politycznego KPCh Xi Jinping 3 stycznia zapoznał się z raportem roboczym Centralnej Komisji Inspekcji Dyscyplinarnej partii rządzącej na temat strategii antykorupcyjnej KPCh na rok 2018. Planowana „kampania ma zapewnić pełną i restrykcyjną kontrolę nad Partią oraz ograniczyć korupcję” – zapisano w oficjalnym komunikacie, który zaznaczył ważną rolę Komisji w „pociąganiu do odpowiedzialności” skorumpowanych funkcjonariuszy partyjnych co wpisuje się w „myśl Xi Jingpinga o socjalizmie o chińskiej specyfice w Nowej Erze”.

W materiale Xinhua napisano też o konieczności walki z „prywatą”, „nieszczerością wobec Partii”, „niepożądanym stylem pracy”, „biurokratyzmem”. Centralna Komisja Inspekcji Dyscyplinarnej ma zająć się przeniesieniem metod kontroli partyjnej na poziom ogólnonarodowy. Potwierdza to zatem wcześniejsze informacje o dążeniu Xi Jinpinga do stworzenia nowej, potężnej instytucji państwowej, która otrzymałaby szerokie kompetencje kontrolne. Jak komentuje portal The Diplomat, idea ta wzbudziła opór wśród odpowiedzialnych za legislację działaczy państwowych i partyjnych, którzy używają argumentu, że powołanie tego typu ciała byłoby sprzeczne z obecną konstytucją.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Tymczasem już 6 listopada Komitet Stały chińskiego parlamentu – Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych przygotował projekt ustawy o powołaniu Narodowej Komisji Nadzoru. Komisja otrzymała w projekcie bardzo szerokie kompetencje, personalnie ma zaś przenikać się z partyjną Centralną Komisją Inspekcji Dyscyplinarnej. Zgodnie z projektem ustawy Narodowa Komisja Nadzoru de facto znajdzie się ponad Najwyższym Sądem Ludowym i Generalną Prokuraturą Ludową. Według portalu The Diplomat, nowe ciało znajdzie się nawet poza zasięgiem Rady Państwa. Można więc przypuszczać, że zapowiadana dyskusja na drugim Plenum KC KPCh będzie dotyczyć właśnie konstytucyjnego umocowania nowej instytucji.

Pod koniec października zeszłego roku XIX Zjazd KPCh powierzył najwyższe przywództwo Xi Jinpingowi na kolejną kadencję. Co ważne w składzie najwyższego gremium partyjnego – Komitetu Stałego Biura Politycznego KC, inaczej niż to miało miejsce w przypadku dwóch poprzednich przywódców, nie znalazł się żaden potencjalny następca Xi Jinpinga, co oznacza znaczne wzmocnienie jego pozycji.

Czytaj także: Xi Jingping umacnia władzę

xinhuanet.com/thediplomat.com/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz