Norweski rząd zgodził się na propozycję USA, dotyczącą rozmieszczenia w tym kraju 330 żołnierzy piechoty morskiej. Mają tam trafić już w styczniu.

W poniedziałek norweski rząd ogłosił, że Stany Zjednoczone rozmieszczą w tym kraju 330 żołnierzy piechoty morskiej.

– Obrona Norwegii zależy od wsparcia sojuszników. Dla norweskiego bezpieczeństwa jest decydujące, by nasi sojusznicy przyjeżdżali nabywać wiedzę umożliwiającą działanie w Norwegii– oświadczyła norweska minister obrony Ine Marie Eriksen Soreide. Dodała, że daje to również unikalną możliwość wspólnego szkolenia z siłami amerykańskimi w warunkach norweskich.

Żołnierze US Marines mają zostać rozmieszczeni w Norwegii w styczniu 2017 roku. Ich obecność miałaby charakter rotacyjny, a zmiana trwałaby pół roku. Będą stacjonować w w Vaernes niedaleko Trondheim w środkowej części kraju.

Zarówno USA, jak i Norwegia podkreślają, że to Amerykanie zaproponowali takie rozwiązanie. Tłumaczy się, że powodem jest wzrost napięcia w stosunkach Waszyngtonu z Moskwą. Norwegia jest krajem graniczącym z Rosją. Ponadto, w Norwegii znajdują się amerykańskie magazyny sprzętu dla całej brygady ekspedycyjnej Korpusu Piechoty Morskiej.

Co więcej, na północy Norwegii do 2020 roku ma zostać oddana do użytku nowa amerykańska stacja radiolokacyjna. Będzie ona przeznaczona zarówno do obserwacji obiektów kosmicznych, jak i rakiet balistycznych. Prace nad nią mają ruszyć latem przyszłego roku. Rosyjscy i zachodni eksperci zgodnie stwierdzają, że choć oficjalnie mówi się o obserwacji satelitów i śmieci na orbicie okołoziemskiej, to założenie to ma powstać w pobliżu projekcji prawdopodobnych trajektorii rakiet balistycznych startujących z europejskiej części Rosji, w tym z baz Floty Północnej. Jest to zatem jeden z kluczowych elementów w amerykańskim systemie ostrzegania przez atakiem rakietowym. W Varde znajduje się już uruchomiona 15 lat temu stacja Globus II.

Wcześniej oddział brygady ekspedycyjnej piechoty morskiej USA uczestniczył w Norwegii w największych zimowych manewrach od czasu zimnej wojny. W ćwiczeniach brało udział 16 tys. żołnierzy z 12 państw.

RIRM / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply