Wybrana została lokalizacja przekopu Mierzei Wiślanej

Przekop Mierzei Wiślanej zostanie przeprowadzony w miejscowości Nowy Świat – poinformował minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

Inwestor – Urząd Morski w Gdyni, oraz ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej wybrało lokalizację w Nowym Świecie jako najlepszą do realizacji inwestycji – poinformował szef resortu, Marek Gróbarczyk, podczas czwartkowej sesji Rady Miasta w Elblągu. Ta ostatnia jest najlepsza jeśli chodzi m. in. o kompensacje przyrodnicze. Inwestycję planujemy rozpocząć w drugiej połowie 2018 roku, to zależy kiedy zostanie zatwierdzony m. in. projekt budowlany. Inwestycja zacznie się od budowy mostów zwodzonych, by ułatwić sprawne poruszanie się w obrębie drogi nr 511 – oświadczył Gróbarczyk.

Inwestycja nie ma żadnych zahamowań, nie jest zakłócona, prace przebiegają zgodnie z planem – tłumaczył minister.

Rozpoczęcie prac budowlanych przy przekopie przez Mierzeję Wiślaną zostało zaplanowane na listopad 2018 roku. Jeszcze w drugim kwartale 2018 roku ma zostać wydana decyzja środowiskowa w tej kwestii.

ZOBACZ TAKŻE: Rząd: kanał przez Mierzeję Wiślaną do 2022 r.

Na początku września Grzegorz Witkowski, wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej zapowiadał, że przekop w miejscowości Nowy Świat jest najbardziej prawdopodobną lokalizację.

Podoba Ci się ta strona?
Wesprzyj nas.

Kanał żeglugowy na Mierzei Wiślanej, łączący Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską, ma według planów liczyć około 1 kilometra długości i 5 metrów głębokości. Dzięki temu do portu w Elblągu będą mogły wpływać jednostki o zanurzeniu do 4 m, długości 100 m, szerokości – 20 m. Łączny szacowany koszt inwestycji wynosi ok. 880 mln zł. Prace mają potrwać do 2022 r.

Kresy.pl / money.pl / dziennikelblaski.pl

Reklama0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz