Zysk Orlenu po pierwszych dziewięciu miesiącach tego roku odnotował rekordowy poziom 5,53 miliarda złotych, głównie dzięki ograniczeniu szarej strefy.

Przychody ze sprzedaży grupy Orlen przez trzy pierwsze kwartały tego roku wyniosły 70 mld 630 mln zł, a zysk netto, po uwzględnieniu podatków, wyniósł 5 mld 539 mln zł. Zysk Orlenu był wyższy o 1 mld 842 mln zł od analogicznego okresu w 2016 roku. Jest to historyczny rekord firmy.

Wyższe przychody ze sprzedaży to zarówno efekt zwiększenia wolumenów sprzedaży we wszystkich segmentach operacyjnych o 8 proc. rok do roku na skutek poprawy sytuacji rynkowej, w tym w wyniku wprowadzenia w Polsce pakietu regulacji ograniczającego wpływ tzw. szarej strefy w handlu paliwami, jak również wzrostu notowań głównych produktów: benzyny o 18 proc., oleju napędowego o 24 proc., ciężkiego oleju opałowego o 53 proc., etylenu o 13 proc. i propylenu o 31 proc. – tłumaczy spółka w opublikowanym raporcie.

ZOBACZ TAKŻE: Koleje Litewskie zaskarżyły karę za zdemontowanie torów dla Orlenu

To, co szczególnie cieszy po trzecim kwartale tego roku, to kolejny rekord w wynikach Koncernu, osiągnięty przy utrzymującym się znaczącym wzroście konsumpcji paliw na krajowym rynku. Oznacza to bowiem, że nie tylko samo wprowadzenie regulacji zmierzających do ograniczenia szarej strefy miało pozytywny wpływ na branżę obrotu paliwami, ale także ich skuteczna egzekucja przynosi dalsze, wymierne efekty. Dzieje się to z korzyścią dla wszystkich legalnie działających uczestników rynku, klientów i budżetu państwa – oświadczył prezes PKN Orlen Wojciech Jasiński, którego państwowa spółka cytuje w komunikacie.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

PKN Orlen zaznaczył także, że na każdym rynku na którym obecna jest spółka, zanotowano w trzecim kwartale tego roku wzrost konsumpcji oleju napędowego w porównaniu do tego tego samego okresu rok temu. Na rynku polskim wzrost ten wynosił 14 proc. Wyższą konsumpcję benzyny, liczoną rok do roku, odnotowano na rynku polskim, niemieckim i litewskim, przy stabilnym poziomie na rynku czeskim – tłumaczyła spółka

Kresy.pl / forbes.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz