Biały Dom przygotowuje się do spotkania na szczycie pomiędzy prezydentem USA Donaldem Trumpem, a prezydentem Rosji Władimirem Putinem – pisze „Wall Streel Journal”.

Amerykański dziennik „Wall Street Journal” podał, że Biały Dom przygotowuje się do spotkania na szczycie pomiędzy prezydentem USA Donaldem Trumpem, a prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Gazeta powołuje się na osoby znające sprawę i podejmowane w jej zakresie działania.

W piątek wysoki rangą urzędnik administracji USA powiedział, że ambasador Stanów Zjednoczonych w Rosji, Jon Huntsman przybył do Waszyngtonu. Chodziło o pomoc w zaaranżowaniu spotkania Putin-Trump. Anonimowy urzędnik zaznacza, że przygotowania są wciąż na wczesnym etapie, oba kraje muszą uzgodnić czas i miejsce spotkania. Oficjel zaznaczył, że jest to projekt Huntsmana, który od miesięcy chce doprowadzić do tego spotkania.

Według „WSJ”, spotkanie obu prezydentów dotyczyłoby kwestii sytuacji w Syrii, na Ukrainie, a także kontroli broni nuklearnej. Miałoby też mieć na celu wyjaśnienie różnic między nimi, które ciągną się od dłuższego czasu.

Przeczytaj: Powstała petycja ws. szczytu Trump-Putin

Byłoby to trzecie spotkanie Trumpa z Putinem. Wcześniej obaj spotykali się w 2017 roku na marginesie dużych wydarzeń międzynarodowych, na szczycie G20 w Hamburgu w Niemczech w lipcu i na szczycie w Wietnamie w listopadzie.

W kwietniu Jurij Uszakow, były ambasador Rosji w USA, a obecnie doradca Putina poinformował, że amerykański prezydent podczas rozmowy ze swoim rosyjskim odpowiednikiem 20 marca br. zaprosił go do Waszyngtonu. Potwierdził to Biały Dom. Później szef MSZ Rosji, Siergiej Ławrow powiedział, że Putin jest gotowy na takie spotkanie.

Przeczytaj: Trump: Współpraca z Rosją jest czymś dobrym

Czytaj także: Biały Dom: nowe sankcje przeciw Rosji nie wpłyną na planowane spotkanie Trumpa z Putinem

Jak zaznacza „WSJ”, obecnie Trump koncentruje się na szczycie z przywódcą Korei Północnej, Kim Dzong Unem. Jak informowaliśmy, w piątek Donald Trump potwierdził, że jego spotkanie z Kim Dzong Unem odbędzie się 12 czerwca w Singapurze. Wcześniej spotkał się w Białym Domu ze specjalnym wysłannikiem Korei Północnej, Kim Dzong Czolem.

Według oficjela cytowanego przez gazetę, jeśli negocjacje z Koreą Północną będą kontynuowane, to wpłynie to na opóźnienie prac nad szczytem Trump-Putin. Jego zdaniem, ich spotkanie „będzie koncentrować się na szczegółach, a nie wielkich negocjacjach”. Urzędnik twierdzi też, że zanim jakikolwiek szczyt dojdzie do skutku, najprawdopodobniej dojdzie do spotkania czołowych wojskowych obu krajów: Gen. Joe Dunforda, szefa Połączonych Szefów Sztabu oraz gen. Walerija Gierasimowa, szefa rosyjskiego sztabu generalnego. Ich rozmowy miałyby się koncentrować na deeskalacji konfliktu w Syrii.

Wsj.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply