WSJ: broń z Iranu dla Huti przechwycona przez Amerykanów może trafić na Ukrainę

Waszyngton rozważa wysłanie na Ukrainę broni i amunicji z przechwyconych transportów dla jemeńskich Huti, wysyłanych najpewniej przez Iran – podaje „The Wall Street Journal”.

Według informacji „The Wall Street Journal”, amerykańscy wojskowi rozważają wysłanie Ukrainie tysięcy sztuk broni i ponad miliona sztuk amunicji, przechwyconej z transportów dla wspieranych przez Iran oddziałów jemeńskiego ruchu Huti. Gazeta powołuje się na wysokich rangą urzędników z USA i Europy.

Jak podano, chodzi o ponad 5 tys. karabinów, 1,6 mln sztuk amunicji do broni ręcznej, a także niedużą ilość rakiet przeciwpancernych i ponad 7 tys. zapalników zbliżeniowych. Broń ta została w ostatnich miesiącach przechwycona przez Amerykanów, a także Francuzów, podczas próby przemytu do Jemenu. Transportu były przewożone przez przemytników, mających pracować dla Iranu.

Jednocześnie, wyzwaniem dla amerykańskiego rządu będzie znalezienie prawnego uzasadnienia dla takiego działania. Zgodnie z embargo nałożonym na ONZ, USA są zobowiązane zniszczyć, zmagazynować lub pozbyć się broni przechwyconej od przemytników. Źródła „WSJ” twierdzą, że prawnicy Białego Domu sprawdzają, czy jest jakaś „furtka” w przepisach, dzięki który taka broń mogłaby trafić na Ukrainę.

Wśród proponowanych rozwiązań jest wydanie przez prezydenta Joe Bidena odpowiedniego rozporządzenia wykonawczego lub oficjalne skonfiskowanie broni, we współpracy z Kongresem. W 2020 roku departament sprawiedliwości wykorzystał tę drugą możliwość, by przejąć kontrolę nad dwoma zajętymi transportami broni, m.in. przeciwpancernych pocisków kierowanych, rakiet przeciwlotniczych i części do rakiet manewrujących.

Zdaniem ekspertów, na których powołuje się gazeta, takie działania miałoby poparcie zarówno ze strony demokratów, jak i republikanów.

Jak podano, pomysł pojawił się „na poważnie” wśród amerykańskich wojskowych w ubiegłym roku – po tym, jak marynarka wojenna USA zajęła ponad milion sztuk amunicji, przewożonej z Iranu do Jemenu kutrem rybackim. Parę tygodni wcześniej amerykańscy wojskowi zajęli z innego kutra ponad 2 tys. karabinów AK-47.

Ukraińska ambasada w Waszyngtonie oraz Rada Bezpieczeństwa Narodowego USA odmówiły „WSJ” skomentowania sprawy. Podobnie postąpili przedstawiciele Iranu. Pomysł krytykują przedstawiciele jemeńskich Huti. Ich zdaniem, to niczego nie zmieni, bo Amerykanie wysyłają Ukraińcom znacznie cięższą broń.

Takie działanie miałoby też być sygnałem dla władz Iranu, dostarczającego broń Rosji. Otworzyłoby też drogę do przekierowywania na Ukrainę innych typów broni, konfiskowanej u wybrzeży Jemenu.

Według danych Pentagonu, Stany Zjednoczone dostarczyły Ukrainie ponad 100 mln sztuk amunicji do broni ręcznej i około 13 tys. granatników, dział i karabinów.

Jak pisaliśmy, ostatnio sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział, że Sojusz nie nadąża z produkcją i dostarczaniem amunicji Ukrainie.

WSJ / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz