Wojska Obrony Terytorialnej podnoszą alert gotowości

Wojska Obrony Terytorialnej podniosły w poniedziałek alert gotowości sił do wsparcia Straży Granicznej. Żołnierze w województwach lubelskim, podlaskim im warmińsko mazurskim muszą być gotowi do stawienia się w mniej niż 6 godzin.

Żołnierze Wojsko Obrony Terytorialne w województwach lubelskim, podlaskim im warmińsko mazurskim muszą być gotowi do stawienia się w mniej niż 6 godzin. WOT podniósł w poniedziałek alert gotowości sił do wsparcia Straży Granicznej.

“Żołnierze! Sprawdźcie wyposażenie i środki łączności, powiadomcie pracodawców i bliskich” – czytamy.

„Sytuacja na granicy jest coraz bardziej napięta” – ostrzegł w niedzielę minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Odniósł się w ten sposób do ostatnich incydentów, które miały miejsce na polsko-białoruskiej granicy. Wcześniej Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało, że grupa migrantów w obecności co najmniej jednego Białorusina zaatakowała posterunki na granicy Polski.

Przypomnijmy, że minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował w piątek, że białoruskie służby budują na granicy obiekty pomagające „przepychać” imigrantów do Polski. Przykładem takiej infrastruktury są kładki pozwalające na poruszanie się po terenach bagiennych. „Skala zaangażowania reżimu Łukaszenki w eskalację kryzysu migracyjnego jest ogromna” – uważa Błaszczak, który zamieścił na Twitterze zdjęcie takiej kładki.

W sierpniu br. Straż Graniczna odnotowała ponad 3,5 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. We wrześniu takich prób było prawie 7,7 tys., zaś w październiku blisko 17,3 tys. Od początku kryzysu migracyjnego wywołanego przez reżim białoruski odnotowano ponad 28,5 tys. prób.

Zobacz także: Umundurowane osoby z bronią długą wtargnęły na terytorium Polski. Reakcja MSZ na incydent na granicy

Kryzys na polskiej granicy jest częścią szerszego kryzysu migracyjnego, który dotknął także Litwę i Łotwę. Napływ nielegalnych imigrantów jest stymulowany przez białoruskie władze. Działania takie Aleksandr Łukaszenko otwarcie zapowiedział jeszcze wiosną. Od tego czasu białoruskie linie lotnicze zwiększyły liczbę połączeń z Bagdadem, a władze Białorusi rozszerzyły program bezwizowej turystyki na obywateli Iranu, Pakistanu, Egiptu, Jordanii i Republiki Południowej Afryki zezwalając na przyjmowanie takich turystów nie tylko w Mińsku ale i na lotniskach w Brześciu i Grodnie położonych przy granicy z Polską.

Zobacz także: Irak zamyka białoruskie konsulaty [+VIDEO]

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply