Przywódcy Kanady i Włoch podpisali w sobotę porozumienia o bezpieczeństwie z Ukrainą po rozmowach z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim.

Jak przekazała agencja prasowa Reuters, przywódcy Kanady i Włoch podpisali w sobotę porozumienia o bezpieczeństwie z Ukrainą po rozmowach z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim.

Kanada i Włochy dołączają do Wielkiej Brytanii, Niemiec, Francji i Danii w zawieraniu z Kijowem 10-letnich umów w sprawie bezpieczeństwa, które mają na celu wzmocnienie bezpieczeństwa Ukrainy do czasu osiągnięcia przez nią celu, jakim jest członkostwo w sojuszu wojskowym NATO.

“Nadal wspieramy Ukrainę w tym, co zawsze uważałem za słuszne prawo jej obywateli do obrony” – powiedziała premier Włoch Giorgia Meloni na konferencji prasowej. “To z konieczności oznacza także wsparcie militarne, ponieważ mylenie popularnego słowa «pokój» z «kapitulacją», jak to robią niektórzy, jest hipokryzją, której nigdy nie podzielimy” – stwierdziła.

Premier Kanady Justin Trudeau powiedział, że poparcie Ottawy dla Kijowa pozostaje “niezachwiane” dwa lata po rozpoczęciu przez Rosję inwazji. “Dzisiaj, stojąc ramię w ramię z naszymi sojusznikami i partnerami, Kanada zobowiązała się do dalszej pomocy, w tym wsparcia wojskowego i humanitarnego, dla Ukrainy” – powiedział.

Obydwa porozumienia w sprawie bezpieczeństwa zostały podpisane na początku wspólnej konferencji prasowej z Zełenskim, Meloni, Trudeau.

Rząd Kanady jest bliski przeznaczenia dla Ukrainy środków na zakup pocisków artyleryjskich z krajów spoza bloku NATO. Kraj jest gotowy poprzeć inicjatywę Republiki Czeskiej.

Według źródeł w ministerstwie obrony kanady rząd przygotowuje się do poparcia propozycji przeznaczenia 30 mln dolarów na zakup tych pocisków.

Również minister obrony Kanady Bill Blair potwierdził rozmowy w tej sprawie z przedstawicielami Czech, ale zaznaczył, że szczegóły zostaną ogłoszone później.

Podpisałem memorandum o porozumieniu z jednym z naszych europejskich sojuszników, Czechami, w sprawie ewentualnego zakupu amunicji, która pozwoli nam szybciej udostępnić ją Ukrainie, gdyż zwiększamy jedynie własną produkcję” – powiedział minister.

Obecnie, zdaniem Prezydenta Republiki Czeskiej Petra Pavla, do tej inicjatywy powinny przyłączyć się także inne kraje, gdyż na jej realizację potrzebne są dodatkowe środki finansowe.

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply