Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow stwierdził, że jego państwo jest usatysfakcjonowane zmianą nastawienia dyplomacji trzech czołowych państw Europy Zachodniej.

Szef rosyjskiej dyplomacji udzielił wywiadu włoskiej gazecie „La Stampa”. Ławrow powiedział, że odnosi „Wrażenie, że nastał czas na powrót naszych stosunków na trajektorię postępowego rozwoju, stopniowo zyskuje na sile w krajach członkowskich Unii Europejskiej”. – zacytował w poniedziałek portal rozgłośni RMF FM.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Ławrow stwierdził, że ostatnie kilka lat w relacjach między Rosją, a Unią Europejską to okres straconych szans. Uznał za błąd uzależnianie tych relacji od sytuacji na Ukrainie. Zaznaczył, że to strona unijna rozpoczęła nakładanie sankcji, co według niego przyniosło miliardowe straty także gospodarkom państw UE. Ławrow podkreślił, że Moskwa nada popiera ideę „wielkiej Europy” jako przestrzeni współpracy.  W 1987 r. koncepcję „wspólnego europejskiego domu” ogłosił jeszcze ostatni przywódca upadającego ZSRR Michaił Gorbaczow. O Europie od Lizbony do Władywostoku mówił także Dmitrij Miediwiediew.

Szef rosyjskiej dyplomacji ocenił, że władze Unii Europejskiej rozpoczęły już rozmawiać z jego państwem zamiast przedstawiać je tylko w kategoriach zagrożenia.

We Włoszech gościł także rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu, który wraz z Ławrowem konferował z włoskimi ministami – spraw zagranicznych i obrony w formacie 2+2. „W Europie jednocześnie z nasileniem napięcie w relacjach między Rosją a NATO można zaobserwować wzrost zagrożeń terrorystycznych, cyberprzestępczości, nielegalnej migracji dla przeciwdziałania którym byłoby pożytecznym zjednoczyć wysiłki” – zaproponował Szojgu. Rosyjski i włoski minister rozmawiali między innymi o sytuacji w Afryce Północnej i Subsaharyjskiej oraz o perspektywie normalnych kontaktów między państwami obu państw.

Czytaj także: Monachium: Krótkie spotkanie Ławrowa i Pompeo

rmf24.pl/mil.ru/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz