Polska jest drugim przystankiem ośmiodniowej podróży chińskiego przywódcy.

Umowy i porozumienia Polski z Chinami mają dotyczyć m.in. zniesienia VAT-u na połączenia lotnicze, współpracy resortów gospodarczych, szerszego dostępu polskich producentów (głównie spożywczych) do chińskiego rynku, wzajemnego uznawania dyplomów szkół wyższych, a także współpracy kulturalnej. Xi Jinping przylatuje do Polski dzisiaj wieczorem, a oficjalny program wizyty rozpoczyna się od jutra rano. Prezydent Chin będzie przebywać w Polsce do wtorku.

CZYTAJ WIĘCEJ: Wizyta Xi Jinpinga w Serbii przyniosła podpisanie 21 umów i porozumień

O planach i tematach umów międzynarodowych, które mają być podpisane poinformował dyrektor Biura Rzecznika Prasowego MSZ Rafał Sobczak.

Przynajmniej jedno porozumienie będzie ważne dla polskich rolników. Dzięki niemu polscy producenci jabłek i niektórych produktów drobiowych uzyskają łatwiejszy dostęp do chińskiego rynku. Korzyści mają też odczuć polscy producenci wieprzowiny.

Oprócz porozumień związanych z rolnictwem MSZ poinformowało, że podczas wizyty prezydenta Chin podpisane będą umowy o współpracy agencji kosmicznych oraz ministerstw związanych z gospodarką m.in. w zakresie infrastruktury logistycznej oraz parków przemysłowych.

Według polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych już w 2011 r. Polska i Chiny nawiązały strategiczne partnerstwo, a wizyta prezydenta Chin podniesie szczebel współpracy “do rangi wszechstronnego strategicznego partnerstwa“.

Rafał Sobczak dodał również, że Polska jest “ważnym uczestnikiem chińskiej inicjatywy Pasa i Szlaku, w której udział bierze około 70 państw z całego świata”. Już w listopadzie ubiegłego roku, podczas wizyty Andrzeja Dudy w Chinach Polska i ChRL podpisały memorandum o porozumieniu w sprawie wspólnego wspierania inicjatywy Pas i Szlak (tzw. Nowy Jedwabny Szlak)

CZYTAJ WIĘCEJ: Wicepremier Morawiecki chce, aby Polska aktywnie uczestniczyła w budowie Nowego Jedwabnego Szlaku

Projekt “Jednego Pasa i Jednego Szlaku” jest to plan budowy i modernizacji sieci połączeń lądowych i morskich między Unią Europejską a Chinami. Jednym z jego elementów jest uruchomione w 2013 r. regularne towarowe połączenie kolejowe pomiędzy Łodzią a Czengdu w Chinach.

CZYTAJ WIĘCEJ: Nowy Jedwabny Szlak i Nowy Bursztynowy Szlak – kluczowe chińskie projekty dla Polski i Europy

Sobczak przypomniał również o uczestnictwie Polski w chińskiej inicjatywie finansowej: “Wyrazem chęci zacieśnienia współpracy gospodarczej z Chinami, ale również innymi państwami Azji, jest przystąpienie Polski do Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych. Po zdeponowaniu oryginału aktu ratyfikacji umowy o utworzeniu AIIB, 15 czerwca 2016 r. Polska stała się oficjalne 39. członkiem-założycielem AIIB. Należy podkreślić, że Polska jest jedynym członkiem-założycielem AIIB pochodzącym z regionu Europy Środkowo-Wschodniej“.

AIIB jest chińską inicjatywą, która na zostać alternatywą dla międzynarodowych instytucji finansowych. Aktualnie Bank Światowy czy Międzynarodowy Fundusz Walutowy są zdominowane przez USA. Nowa instytucja ma stać się motorem inwestycji infrastrukturalnych i dalszego rozwoju gospodarczego Chin.

kresy.pl / stooq.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. rawen
    rawen :

    12 lutego 2016 roku w Monachium weszliśmy w nową erę.Stany Zjednoczone porozumiały się z Rosją w sprawie podziału stref wpływów w Europie Wschodniej i na Bliskim Wschodzie. W zamian Rosja zobowiązała się do pohamowania rozwoju gospodarczego Chin w Kierunku Europy, poprzez blokadę wszystkich projektów transportowo-lądowych, w tym Nowego Jedwabnego Szlaku. Jednocześnie Niemcy potwierdziły swoje zaangażowanie we wsparcie gospodarcze dla Rosji i zagwarantowały odbiór gazu i innych surowców rosyjskich przez następne dekady. Mniej więcej w tym samym czasie zniesiono sankcje gospodarcze dla Białorusi, co de facto umożliwiło zniesienie sankcji na Rosję, gdyż teraz jej towary będą płynąć przez Białoruś z nowymi etykietami. Innymi słowy, Stany Zjednoczone zdecydowały się również zrekompensować Niemcom i Rosji straty materialne związane z izolacją Chin poprzez oddanie wolnej ręki w Europie Środkowo-Wschodniej oraz odstąpieniem od dalszego wsparcia Turcji na Bliskim Wschodzie. dy mocarstwa światowe ustalały podział swoich stref wpływów – polscy politycy topili się w oparach absurdu i debatach bez najmniejszego znaczenia dla przyszłości kraju. W nowym układzie sił gwarantem stabilizacji są Stany Zjednoczone, Niemcy i Rosja. Natomiast najbardziej poszkodowane i pominięte są trzy kraje : Polska, Turcja i Chiny. Pozostałe kraje Europy Środkowo-Wschodniej, takie jak Rumunia, Czechy, Węgry i Słowacja – nie były praktycznie w ogóle brane pod uwagę jako istotne elementy rosyjskiej strefy wpływów. Nowy układ sił zakłada, że Rosja zapewni spokój w Syrii i w Iranie, natomiast USA zapewnią spokój w Iraku i jego peryferiach. Jednocześnie Rosja otrzymała wolną rękę w regionie Europy Wschodniej (były bufor ZSRR), w zamian za dopilnowanie, aby Nowy Jedwabny Szlak nigdy nie powstał. USA będą blokować morskie drogi rozwoju Chin, a Rosja będzie blokować lądowe drogi rozwoju Chin. Rosja zobowiązała się do odstąpienia z agresywnej polityki wobec Japonii, natomiast USA skasowały wszystkie swoje projekty w Europie Środkowo-Wschodniej. Nigdy w Polsce nie powstaną amerykańskie bazy i nigdy w Polsce nie będzie stałej obecności wojsk NATO z USA lub Europy Zachodniej. Zaskoczeni ? Amerykanie mają jedną, bardzo prostą zasadę, którą kierują się w polityce i bezpieczeństwie : biznes. W praktyce dla USA jesteśmy tylko jednym z kilkudziesięciu roszczeniowych państw w długiej kolejce po zakup ich technologii. Dlaczego polskojezyczni polityczni idioci liczą na to, że USA chojnie wydadzą kilka miliardów dolarów na zapewnienie bezpieczeństwa dla państwa, którego dochód narodowy brutto jest mniejszy od obrotów takich firm jak Apple czy Google ?