Dziennik „Rzeczpospolita”, a za nią portal WP.pl piszą o propozycjach posła Roberta Winnickiego ws. polityki względem Białorusi. Jego stanowisko w tej kwestii odnotowały także inne media.

„Rzeczpospolita” oraz portal WP.pl piszą o propozycjach lidera Ruchu Narodowego, posła Roberta Winnickiego dotyczących polskiej polityki względem Białorusi. Członek Polsko-Białoruskiej Grupy Parlamentarnej, reaktywowanej w kwietniu staraniem posłów Kukiz’15 i PSL, proponuje, że w zamian za wycofanie polskiego poparcia dla demokratyzacji Białorusi, polska mniejszość w tym kraju miałaby uzyskać przychylność tamtejszych władz.

„Polska zwija „akcję demokratyczną” na Białorusi, w zamian władze w Mińsku zapewniają szkoły w ojczystym języku polskiej mniejszości”– napisał Winnicki na portalu społecznościowym.

Według posła, wspomniane „zwijanie akcji demokratycznej” powinno rozpocząć się od zaprzestania finansowania stacji TV Biełsat, działającej od 2007 roku. Jest ona utrzymywana ze środków MSZ. Według zapowiedzi resortu, w tym roku ma ona otrzymać dotację w wysokości 17 mln złotych, czyli podobnie jak w ubiegłym roku. Jednocześnie na polskie media na Białorusi MSZ wyda jedynie 700 tys. złotych.

Przeczytaj: MSZ przeznaczy na dotację dla TVP Polonia 11 mln zł, podczas gdy Bielsat otrzyma 17 mln zł

„Biełsat prowadzi jednostronną propagandę białoruskich środowisk opozycyjnych. Dzięki takiej postawie tracimy możliwość znaczącego polepszenia naszych relacji z Mińskiem”– uważa Winnicki, cytowany przez „Rzeczpospolitą”. Podczas posiedzenia sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą zaproponował, by dotychczasową dotację dla TV Biełsat przeznaczyć na unowocześnienie i rozwój TVP Polonia. W tym roku, w ramach ministerialnego współfinansowania, ma ona otrzymać nieco ponad 11 mln złotych. Pełny budżet TVP Polonia to 33,5 mln złotych.

„Biełsat prowadzi jednostronną propagandę białoruskich środowisk opozycyjnych. Dzięki takiej postawie tracimy możliwość znaczącego polepszenia naszych relacji z Mińskiem i wynegocjowania polskich szkół na Białorusi”– argumentuje Winnicki w rozmowie z „Gazetą Wyborczą”. Zaznacza również, że TVP Polonia powinna zmienić obecną „przestarzałą formułę”, by stać się nowoczesną stacją dla Polaków na całym świecie anteną. „Ale na to potrzeba środków finansowych”– dodał i podkreślił, że nakłady na kontakt z Polakami poza granicami kraju i wsparcie mediów polonijnych, w tym na Wschodzie, są skandalicznie małe. „To skandal, że Polacy na całym świecie dostają tak mało w porównaniu z demoliberalnymi krucjatowcami”– powiedział.

Propozycje te zostały skrytykowane przez posła PO Roberta Tyszkiewicza, szefa Parlamentarnego Zespołu ds. Białorusi i wiceprzewodniczącego komisji spraw zagranicznych, który od lat mocno wspiera białoruską opozycję i popiera demokratyzację Białorusi. „Zawsze miałem wrażenie i wciąż mam, że istnieje w Sejmie partia prorosyjska, przeciwna niepodległej i demokratycznej, otwartej na Europę Białorusi”– powiedział „Wyborczej” i dodał, że słowa Winnickiego to „kolejna odsłona tego nurtu politycznego”.Stwierdził zarazem, że TV Biełsat „kontynuuje najlepsze tradycje solidarnościowe” i przyrównał tę stację do Radia Wolna Europa. W innym miejscu stwierdził, że oczekuje stanowiska MSZ w tej sprawie. Z kolei poseł Kukiz’15 Adam Andruszkiewicz zapowiedział audyt stacji TV Biełsat.

Przeczytaj również:

Telewizja Biełsat wyprodukowała film oskarżający Żołnierzy Wyklętych o ludobójstwo na Białorusinach

Skandal w MSZ. Resort wydaje ponad 24 razy więcej na Biełsat niż na media polskie na Białorusi

Jak Prawo i Sprawiedliwość oszukało i zdradziło Kresowian

„Rzeczpospolita” / wp.pl / wyborcza.pl / Kresy.pl




Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

5 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    czas_przebudzenia :

    Odwagi panowie z Ruchu Narodowego. Aby zło zatriumfowało wystarczy by dobry człowiek niczego nie robił. Wyznawcy zła chcą mieć podległe sobie bezwolne marionetki. Oni rzucają hojnie srebrniki, mamią karierą, ośmieszają, zastraszają niepokornych i likwidują po cichu tych, którzy odważyli się przeciwstawić złu. Próbują pokazywać, że nie ma szans przeciwstawienia się większości ich marionetek. Jesteśmy, Panowie, na wojnie! I to Wam przypadło zaszczytne miejsce kierowania walką. Źli, nędzni, podstępni, kłamliwi nie wycofają się z tej wojny, którą toczą przeciw Dobru. To my musimy zwyciężyć z Bożym Wsparciem.

  2. Avatar
    jaro7 :

    Typowy ‚argument’ jak się nie ma argumentu ‚„Zawsze miałem wrażenie i wciąż mam, że istnieje w Sejmie partia prorosyjska, przeciwna niepodległej i demokratycznej, otwartej na Europę Białorusi” .Czyli każdy kto nie popiera upainy,czy ‚demokracji”na Białorusi to agent Rosji.Żałosne panie p(ośle)A Winnicki ma rację,potrzeba pragmatyzmu a nie bujaniu w oblokach.zwłaszcza że tzw opozycja białoruska kilka razy pokazała swoją antypolskość ( w tym współpracownica Romaszewskiej z ‚Biełsatu’) Ale prezes nie zlikwiduje tej złej stacji bo pracuje tam córka Romaszewskiego.