W Wilnie na jednym z dziedzińców uniwersytetu odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą polskiemu nobliście Czesławowi Miłoszowi. Poeta przed wojną studiował na tej uczelni. Miłosz urodził się 30 czerwca 1911 roku w Szatejniach koło Kiejdan na Litwie.

Dyrektor instytutu literatury litewskiej Mindaugas Kwietkauskas wyraził nadzieję,że międzynarodowy program poświęcony setnej rocznicy urodzin Miłosza stanie się alternatywą dla napiętych ostatnio politycznych stosunków między Litwą a Polską.

“Poprzez ten program miłoszowski chcemy pokazać, jak silne i piękne więzy łączą ludzi i oba państwa” – dodał Kvietkauskas.

Po uroczystości odsłonięcia tablicy pamiątkowej w dwóch językach – po litewsku i po łacinie, informującej o tym, że tu przed wojną studiował przyszły noblista, wybitny poeta i pisarz Czesław Miłosz, w akademickim kościele św. Janów odbył się koncert literacko-muzyczny.

Jutro na Uniwersytecie Wileńskim rozpocznie się międzynarodowa konferencja: “Czasy i miejsca Czesława Miłosza”. Odczyty wygłoszą intelektualiści z Polski i Litwy.

Dotychczas o Miłoszu wspominała w Wilnie jedynie tablica w dzielnicy Zwierzyniec, na budynku pierwszej stacji radiowej, w której pracował przyszły noblista. W ramach obchodzonego roku Czesława Miłosza na Litwie odbywa się wiele uroczystości okolicznościowych, projektów edukacyjnych i wydawniczych. Po raz pierwszy do programu litewskich szkół włączona została twórczość tego polskiego noblisty.

IAR/Kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. czleku
    czleku :

    To proste, w razie zarzutu ze strony Polskiej o braku informacji w innym języku (polskim) powiedzą, że informacja jest podana w dwóch językach. Chodzi o to, aby tylko nie była ona po polsku. Tak samo jak jest na Rossie, jest tabliczka po litewsku i angielsku pomimo, że to Polski cmentarz.