Pierwsze od prawie 30 lat niebieskie brytyjskie paszporty zaczną być wydawane w marcu. Od lata prawdopodobnie już wszystkie nowe paszporty będą w tym kolorze – poinformowało w sobotę brytyjskie ministerstwo spraw wewnętrznych.

Jak poinformowała Polska Agencja Prasowa (PAP), po decyzji o wyjściu kraju z Unii Europejskiej zastąpiono wzór paszportów z okładką w kolorze bordowym. Niebieskie paszporty zostały pierwotnie wprowadzone w Wielkiej Brytanii w 1921 r. Wycofano je z użycia po 1988 r., gdy państwa ówczesnej Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej zdecydowały się na zharmonizowanie wzorów.

Zobacz także: Szybki brexit daje zwycięstwo

Zdaniem brytyjskiej minister spraw wewnętrznych Priti Patel, brexit dał Wielkiej Brytanii „wyjątkową sposobność, by ukształtować własną drogę w świecie”. Dał także możliwość powrotu do niebieskich paszportów, które „ponownie będą wplecione w naszą tożsamość narodową”.

Powrót do niebieskich paszportów był jednym z postulatów zwolenników brexitu. Miał stanowić symboliczne zerwanie z Unią Europejską.

Rząd poprzedniej premier Theresy May podjął w grudniu 2017 roku decyzję o zmianie wzoru.

Zobacz także: Wielka Brytania: Partia Brexit odniosła historyczne zwycięstwo 

Jak ocenia rząd, do lata skończą się zapasy okładek bordowego koloru. Równolegle będą wydawane paszporty obydwu kolorów. Dokumenty wystawiane w ostatnich miesiącach nie miały już napisu „Unia Europejska”. Do czasu upływu terminu ważności jednak będzie można nadal posługiwać się bordowymi paszportami.

Jak informuje portal Passport Index, dokumenty z niebieskimi okładkami wydaje obecnie 81 państw, m.in. Stany Zjednoczone, Kanada, Australia, Indie, wiele państw Ameryki Południowej, Środkowej i Karaibów, a także m.in. Izrael, Irak, Syria i Korea Północna, zaś w Europie – Islandia oraz Bośnia i Hercegowina.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Prawie 1/3 Polaków uważa, że Polska może opuścić UE [sondaż]

www.pap.pl / forsal.pl / kresy.pl / www.passportindex.org

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz