Pierwsze od prawie 30 lat niebieskie brytyjskie paszporty zaczną być wydawane w marcu. Od lata prawdopodobnie już wszystkie nowe paszporty będą w tym kolorze – poinformowało w sobotę brytyjskie ministerstwo spraw wewnętrznych.

Jak poinformowała Polska Agencja Prasowa (PAP), po decyzji o wyjściu kraju z Unii Europejskiej zastąpiono wzór paszportów z okładką w kolorze bordowym. Niebieskie paszporty zostały pierwotnie wprowadzone w Wielkiej Brytanii w 1921 r. Wycofano je z użycia po 1988 r., gdy państwa ówczesnej Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej zdecydowały się na zharmonizowanie wzorów.

Zobacz także: Szybki brexit daje zwycięstwo

Zdaniem brytyjskiej minister spraw wewnętrznych Priti Patel, brexit dał Wielkiej Brytanii „wyjątkową sposobność, by ukształtować własną drogę w świecie”. Dał także możliwość powrotu do niebieskich paszportów, które „ponownie będą wplecione w naszą tożsamość narodową”.

Powrót do niebieskich paszportów był jednym z postulatów zwolenników brexitu. Miał stanowić symboliczne zerwanie z Unią Europejską.

Rząd poprzedniej premier Theresy May podjął w grudniu 2017 roku decyzję o zmianie wzoru.

Zobacz także: Wielka Brytania: Partia Brexit odniosła historyczne zwycięstwo 

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Jak ocenia rząd, do lata skończą się zapasy okładek bordowego koloru. Równolegle będą wydawane paszporty obydwu kolorów. Dokumenty wystawiane w ostatnich miesiącach nie miały już napisu „Unia Europejska”. Do czasu upływu terminu ważności jednak będzie można nadal posługiwać się bordowymi paszportami.

Jak informuje portal Passport Index, dokumenty z niebieskimi okładkami wydaje obecnie 81 państw, m.in. Stany Zjednoczone, Kanada, Australia, Indie, wiele państw Ameryki Południowej, Środkowej i Karaibów, a także m.in. Izrael, Irak, Syria i Korea Północna, zaś w Europie – Islandia oraz Bośnia i Hercegowina.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Prawie 1/3 Polaków uważa, że Polska może opuścić UE [sondaż]

www.pap.pl / forsal.pl / kresy.pl / www.passportindex.org

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz