Partia Brexit Nigela Farage’a odniosła miażdżące zwycięstwo w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie po raz pierwszy od 90 lat liberałowie pokonali Partię Pracy, zajmując drugie miejsce.

Eurosceptyczne ugrupowanie Farage’a uzyskało 30,6 proc. głosów (29 mandatów). Liberalni Demokraci zdobyli 19,6 proc. poparcia (16 mandatów), a dalsze miejsca zajęli: Partia Pracy 13,6 proc. (10 mandatów), Zieloni 11,8 proc. (7 mandatów) oraz Partia Konserwatywna 9,1 proc. (4 mandaty).

Zwycięstwo eurosceptyków jest wyjątkowe nie tylko ze względu na ilość oddanych na nich głosów. Partia Brexit powstała bowiem dopiero sześć tygodni przed wyborami, a nigdy wcześniej w historii Wielkiej Brytanii tak młode ugrupowanie nie wygrało wyborów. Co więcej, rządzący w Zjednoczonym Królestwie konserwatyści stracili aż 15 mandatów w stosunku do wyborów z 2014 roku.

Zgodnie z symulacjami publikowanymi na Twitterze, jeśli wybory do Izby Gmin odbyłyby się według tej samej ordynacji jak do Parlamentu Europejskiego, partia Brexit odniosłaby zdecydowane zwycięstwo. Jednak mimo wysokiego poparcia, eurosceptyczne ugrupowania nie potrafiły dotąd zdobyć większości w Izbie Gmin. Związane jest to z ordynacją jednomandatową, przez które stronnictwa te nie są w stanie się przebić.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Włochy: Liga Salviniego zdecydowanie wygrywa w wyborach do PE – podają exit polls

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

The Guardian/Twitter
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz