Rosyjski dziennik gospodarczy „Wiedomosti” podał, że postępowanie rozpoczęte przez polski Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) może opóźnić projekt gazociągu Nord Stream 2, a możliwa zwłoka przyniesie korzyść Ukrainie.

W artykule „Wiedomosti” można przeczytać: Na razie nie jest oczywiste, na ile dalsze finansowanie (projektu) może okazać się trudne w świetle nowego postępowania antymonopolowego Polski. Rosyjski dziennik przypomina, że w 2017 roku po wprowadzeniu nowego pakietu sankcji USA wobec Rosji firmy z krajów europejskich potraktowały „bardzo poważnie” ryzyko możliwych kar finansowych.Ekspert Fitch Dmitrij Marinczenko w rozmowie z gazetą stwierdził, że postępowanie polskiego UOKiK prawie na pewno nie zatrzyma realizacji Nord Stream 2, ale może go opóźnić. Uważa on, że partnerzy projektu, mogą wstrzymać przekazanie kolejnej transzy finansowej. Marinczenko tłumaczy, że pieniądze zapewne będą potrzebne przed rozpoczęciem budowy morskiego odcinka gazociągu, która ma ruszyć latem tego roku.

CZYTAJ TAKŻE: Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie przeciw Nord Stream 2

Ewentualna zwłoka w budowie Nord Stream 2 to dobra wiadomość dla (ukraińskiego) Naftohazu – wskazują „Wiedomosti”. Dodano, że Moskwa i Kijów powinny porozumieć się w sprawie warunków tranzytu rosyjskiego gazu przez terytorium Ukrainy do krajów europejskich. Działająca obecnie umowa tranzytowa pomiędzy oboma krajami kończy się pod koniec 2019 roku i obniżenie prawdopodobieństwa uruchomienia projektu (Nord Stream 2) i w 2020 roku – doprowadzenia go do pełnej przepustowości oznacza wzmocnienie pozycji negocjacyjnych Ukrainy – wskazuje cytowany ekspert.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

W środę prezes UOKiK Marek Niechciał przekazał, że polski urząd regulator zdecydował o wysunięcie zarzutów wobec Gazpromu i pięciu międzynarodowych podmiotów. Mają to być przedsiębiorstwa należące do międzynarodowych grup: Engie, Uniper, OMV, Shell oraz Wintershall.

Niechciał stwierdził, że postępowanie wyjaśniające wykazało, że mimo sprzeciwu UOKiK, Gazprom i spółki finansujące budowę Nord Stream 2 podjęły decyzje o realizacji projektu, co może oznaczać złamanie prawa antymonopolowego.

Gazprom w czwartek potwierdził, że otrzymał pismo UOKiK i obecnie je analizuje.

Kresy.pl / interia.pl / vedomosti.ru

„Wiedomosti”: Działania UOKiK mogą opóźnić budowę Nord Stream 2
Oceń ten artykuł

Reklama

Tagi: , , ,

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz