Wiceszefowa KE Vera Jourova zapewniła, że przyjęcie nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym wypełni kamień milowy dotyczący sądownictwa.

Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej udzieliła wywiadu dla stacji TVN24. W piątkowym materiale zadeklarowała, że przyjęcie nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym wypełniłoby tak zwany kamień milowy związany z sądownictwem i utorowało Polsce drogę do pieniędzy z KPO.

Jak zaznaczyła Jourova, projekt nowelizacji ustawy był “bardzo dokładnie konsultowany z KE”.

“Potwierdziliśmy przedstawicielowi polskiej strony, że to może rozwiązać pewne problemy. Nie wszystkie, ale pewne” – oświadczyła wiceszefowa KE. Zapytana, czy wejście w życie polskiej ustawy wypełni kamień milowy dotyczący sądownictwa, odpowiedziała, że tak.

Na początku lutego Sejm przyjął nowelizację ustawy o sądownictwie. Odrzucono wszystkie poprawki Senatu. Doniesienia medialne wskazywały, że w ocenie urzędników Komisji Europejskiej przyjęta przez Sejm nowelizacja ustawy o sądownictwie w Polsce jest zgodna z wcześniejszymi ustaleniami, a „główne kamienie milowe dotyczące praworządności wydają się spełnione”.

Przewidziano w niej, że m.in. sprawy dyscyplinarne i immunitetowe sędziów miałby rozstrzygać Naczelny Sąd Administracyjny, a nie, jak obecnie, Izba Odpowiedzialności Zawodowej SN. NSA przejąłby także m.in. kompetencje do rozstrzygania tzw. spraw immunitetowych sędziów wszystkich sądów. Nowelizacja zakłada też zasadnicze zmiany dotyczące tzw. testu niezawisłości i bezstronności sędziego.

Następnie ustawa trafiła na biurko prezydenta. Andrzej Duda ogłosił jednak wysłanie ustawy w trybie kontroli prewencyjnej do Trybunału Konstytucyjnego. W jego ocenie, porozumienie wynegocjowane przez rząd z Komisją Europejską budzi „poważne kontrowersje natury konstytucyjnej”. „To znaczy, że ustawa nie będzie obowiązywała, dopóki Trybunał nie wypowie się na temat jej zgodności z konstytucją” – zaznaczył.

Media zwracały uwagę, że późniejsza decyzja KE o złożeniu do TSUE skargi na Polskę dot. funkcjonowania Trybunału Konstytucyjnego stawia pod znakiem zapytania odblokowanie pieniędzy dla Polski z Krajowego Planu Odbudowy. TK ma bowiem przeprowadzić kontrolę prewencyjną ustawy o Sądzie Najwyższym. Jej przyjęcie jest jednym z tzw. kamieni milowych KPO.

Zobacz także: Nowe podatki, płatne drogi i polski satelita – kamienie milowe KPO

Czytaj także: Ziobro: za KPO zapłacimy 300-500 mld zł

tvn24.pl / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply