“W związku z obowiązywaniem tzw. uchwały anty-LGBT Komisja Europejska może wstrzymać środki unijne dla Małopolski” – oświadczył wicemarszałek woj. małopolskiego Tomasz Urynowicz (Porozumienie). Zaapelował o unieważnienie tzw. uchwały anty-LGBT.
Urynowicz powiedział w rozmowie z PAP, że KE już od ponad roku “na różnym poziomie” komunikuje zastrzeżenia względem przyjęcia uchwały “anty-LGBT” przez sejmik małopolski. “Ale teraz, 14 lipca stała się rzecz na zupełnie innym poziomie, przyszedł tzw. warning letter, czyli list ostrzegający, który mówi o konkretnych zagrożeniach, jakie mogą mieć miejsce przy podtrzymaniu tej uchwały” – dodał, cytowany we wtorek przez PAP.
Powiedział, że Komisja wskazuje trzy możliwe obszary interwencji. Pierwszy – wstrzymanie możliwości prowadzenia promocji zagranicznej regionu ze środków UE. Drugi – wstrzymanie negocjacji regionalnych programów operacyjnych na lata 2021-2027. “W przypadku Małopolski propozycja na dzisiaj – uzgodniona przez polski rząd jako wyjściowa kwota – to 2 mld 560 mln euro” – powiedział. Przekazał, że po trzecie – KE mówi także o możliwości wstrzymania bieżących wydatków oraz płatności.
Czytaj także: Aktywista LGBT pochwalił się występem w katarskiej telewizji. Jego wpis wyśmiali internauci
Dodał, że KE daje samorządowcom dwa miesiące na zajęcie stanowiska w opisywanej sprawie. Jego zdaniem jedynym wyjściem jest “unieważnienie uchwały popularnie zwanej anty-LGBT”.
“Żaden odpowiedzialny polityk na żadnym szczeblu nie jest w stanie odrzucić środków, które mają stanowić o rozwoju regionalnym, dzięki którym można tworzyć nowe miejsca pracy. A małopolskie rodziny wcale nie potrzebują uchwał radnych sejmiku, by strzec tradycji, potrzebują za to środków finansowych na miejsca pracy, na nowoczesne technologie, na rozwój regionu” – oświadczył.
Powiedział, że stanowisko reszty członków zarządu województwa, w którym większość ma PiS, jest “różne”.
Zobacz także: Kogo reprezentuje Gowin i jego partia: Polaków czy zagraniczne sieci handlowe?
Chęć odebrania polskim samorządom dotacji z powodu opisywanych uchwał, wiceszefowa KE Vera Jourova deklarowała już w marcu bieżącego roku. W czerwcu br. taką możliwość sugerowały doniesienia medialne.
Zobacz także: Sądy już 10 razy odrzuciły skargi Adama Bodnara ws. „stref wolnych od LGBT”
Przypomnijmy, że w 2019 roku radni około 50 jednostek samorządu terytorialnego w Polsce przyjęli niewiążące prawnie deklaracje sprzeciwu wobec ideologii „LGBT”. Z kolei 39 samorządów przyjęło Samorządową Kartę Praw Rodzin, 3 zaś uchwałę „w sprawie wsparcia dla konstytucyjnego modelu rodziny opartego na tradycyjnych wartościach”.
Czytaj także: Gmina Zakrzówek pozywa Barta Staszewskiego za akcję z tabliczkami „strefa wolna od LGBT”
26 listopada 2019 r. w siedzibie Parlamentu Europejskiego w Strasburgu, pod patronatem eurogrupy Zjednoczona Lewica Europejska, przeprowadzona została konferencja prasowa, w czasie której lewicowy aktywista Kamil Maczuga zaprezentował mapę zatytułowaną „Atlas nienawiści”. Oznaczono na niej wszystkie te polskie samorządy, niezależnie od rodzaju uchwał, jakie podjęły. Stworzono dla nich zbiorcze, fałszywe określenie „stref wolnych od LGBT”. Wówczas ruszyła szeroka akcja propagandowa skierowana przeciw Polsce. Kilka tygodniu później do kampanii dołączył Parlament Europejski, uchwalając 18 grudnia rezolucję przeciwko Polsce, w której zostało użyte kłamliwe określenie „stref wolnych od LGBT”.
Przeczytaj: Wiceszefowa KE: UE odbierze Polsce fundusze za „dyskryminowanie środowisk LGBT”
Zobacz także: Polskie miasta stracą unijne pieniądze z tzw. strefy wolne od ideologii LGBT
W kampanię włączył się m.in. Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar, który składał na wspomniane samorządy skargi do sądów administracyjnych.
Zobacz także: Polskie miasta stracą unijne pieniądze z tzw. strefy wolne od ideologii LGBT
pap / krakow.tvp.pl / Kresy.pl
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!