Szczątki kolejnej, ósmej już osoby, odkryli na Westerplatte prowadzący tam badania archeolodzy. Odkrywane przy szczątkach przedmioty wskazują, że są to najpewniej polscy żołnierze, którzy polegli we wrześniu 1939 roku broniąc składnicy przed Niemcami.

Archeolodzy prowadzący badania na terenie gdańskiego Westerplatte znaleźli kolejne ludzkie szczątki. W sumie w trakcie prac natrafiono na osiem kompletnych bądź zachowanych częściowo szkieletów. Przy wielu z nich odkryto przedmioty wskazujące na polskich żołnierzy.

 

Podczas prowadzonych od 12 września br. badań archeologicznych prowadzonych na terenie dawnej Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte odkryto kolejne szczątki. Szkielet, ósmy odnaleziony podczas tegorocznych prac, odsłonięto w poniedziałek. Jak poinformowała Adrianna Garnik z biura rzecznika prasowego Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, szczątki odkryto na głębokości około 130 cm. Szkielet ten znajdował się bezpośrednio pod szczątkami trzech osób, odkrytymi kilka dni wcześniej. Prace prowadzi Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 roku.

Pod koniec września poinformowano o odkryciu szczątków dwóch osób, w tym jednego niekompletnego szkieletu. 9 X odkryto kolejny, tydzień później następny, a 22 października odkryto zbiorową mogiłę, w której znajdowały się trzy czaszki, części szkieletów w układzie anatomicznym oraz liczne, luźno spoczywające w ziemi kości. Po eksploracji tego grobu, okazało się, że poniżej pochowano jeszcze jedną osobę. Ponadto, archeolodzy odkryli też kilkaset złożonych chaotycznie w ziemi kości. Odkryto też wiele przedmiotów, w tym elementy umundurowania i wyposażenia, a także monety, które wskazują, że są to szczątki obrońców Westerplatte. Potwierdzają to również ślady obrażeń na kościach. Wszystkie odkrywane szczątki są przesyłane do badań genetycznych, żeby pomóc ustalić tożsamość pochowanych na Westerplatte ludzi. Z kolei genetycy chcą odtworzyć komputerowo wygląd twarzy osób, których szczątki znaleziono.

Należy zaznaczyć, że prace, podczas których dokonano tych odkryć, prowadzone są w rejonie, gdzie w 1939 roku stała Wartownia nr 5, wchodząca w skład systemu obrony. Została ona zniszczona podczas niemieckiego bombardowania wieczorem 2 września 1939 r. Zginęło tam co najmniej 6 obrońców.

Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 roku, będące oddziałem Muzeum II Wojny Światowej, od 2016 roku prowadzi na Westerplatte kompleksowe badania archeologiczne – pierwsze o takim charakterze. Badacze chcą przebadać jak największy obszar dawnej składnicy wojskowej. Po zakończeniu prac planowane jest utworzenie tam placówki prezentującej historię miejsca i przebieg walk z września 1939 r. Wiadomo, że w kolejnych latach prace mają być kontynuowane.

Polscy żołnierze bronili placówki na Westerplatte przez siedem pierwszych dni września 1939 roku, choć według planów mieli wytrzymać 6 godzin. To tam 1 września o godzinie 4.48 rozpoczął się atak niemieckiego pancernika “Schleswig-Holstein”. Z około 210-240 Oddziały polskie przez siedem dni broniły placówki przed atakami z morza, lądu i powietrza. W walkach poległo co najmniej 15 polskich żołnierzy, około 30 zostało rannych. Część z nich pochowano na terenie składnicy jeszcze we wrześniu. Na początku w 1940 roku Niemcy przeprowadzili ekshumacje. Znalezione wówczas szczątki wywieziono na cmentarz na terenie gdańskiej Zaspy. Historycy i archeolodzy podejrzewali, że ekshumacja ta nie była przeprowadzona dokładnie i na terenie półwyspu mogła pozostać część szczątków.

Czytaj także: Andrzej Duda podpisał specustawę o Westerplatte

rmf24.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply