Andrzej Duda podpisał specustawę o Westerplatte

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o inwestycjach w zakresie budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 – Oddziału Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku – podała w piątek Kancelaria Prezydenta.

Ustawa przewiduje przekazanie rządowi gruntów na półwyspie Westerplatte i stworzenie na tym terenie plenerowego Muzeum Westerplatte i Wojny 1939, które ma być oddziałem Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Obecnie grunty na Westerplatte należą do kilkunastu właścicieli, głównie do miasta Gdańsk. Inwestycja będzie realizowana ze środków budżetu państwa ze względu na interes publiczny, jakim jest upowszechnianie wiedzy o obronie Westerplatte we wrześniu 1939 roku oraz zapewnienie ochrony, utrzymania i rewaloryzacji zespołu obiektów architektury militarnej znajdujących się na tym terenie.

Jak podała Kancelaria Prezydenta, ustawa określa zasady, warunki i tryb przygotowania oraz realizacji inwestycji w zakresie budowy Muzeum, a także organy właściwe w sprawach przygotowywania i realizacji tych inwestycji. Ponadto wprowadzane przepisy mają regulować postępowanie poprzedzające rozpoczęcie inwestycji, nabycie tytułu prawnego do nieruchomości i realizację inwestycji w zakresie budowy Muzeum oraz postępowanie administracyjne i sądowoadministracyjne przy realizacji inwestycji.

Przeciwko specustawie wypowiadały się m.in. władze Gdańska, które twierdziły, że mają własne plany na urządzenie muzeum w tym miejscu. Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz apelowała do Andrzeja Dudy o zawetowanie ustawy. Po podpisaniu jej przez prezydenta powiedziała, że „trudno ukryć rozczarowanie i oburzenie”. W jej opinii o losach Westerplatte zdecydowano „z użyciem siły a nie w dialogu”. Posłowie PiS, którzy byli autorami ustawy, argumentowali, że władze Gdańska nie potrafiły dotąd zagospodarować tego miejsca.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Gdańsk „radośnie” uczci rocznicę 1. września? Strona miasta zmienia opis obchodów

Kresy.pl / PAP / prezydent.pl / rmf24.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz