Węgierski sąd ukarał lewicowy dziennik “Nepszava” za karykaturę przedstawiającą Jezusa. Zdaniem sądu dziennik naruszył prawo do godności ludzkiej, które wyraża się poprzez przynależność do chrześcijańskiej wspólnoty.

Sąd drugiej instancji orzekł, że karykatura naruszała osobiste prawo do godności ludzkiej powoda, którym był wiceszef współrządzącej Chrześcijańsko-Demokratycznej Partii Ludowej Imre Vejkeyego – poinformował portal “Wirtualne Media” w środę. Karykatura przedstawiała wiszącego na krzyżu Jezusa, a obok naczelną lekarz kraju Cecilię Mueller. Mówiła ona: “Jego choroba przewlekła spowodowała zawisłość”, symulując ocenę zakażenia koronawirusem.

Dziennik “Nepszava” musi zapłacić powodowi 400 tys. ft (5100 zł), a także pokryć koszty procesu. Wcześniej, w styczniu, sąd pierwszej instancji odrzucił pozew Vejkeyego. Oburzenie wyrokiem sądu wyraził wówczas przewodniczący Konferencji Episkopatu Węgier Andras Veres.

Przypomnijmy, że Węgierskie Zgromadzenie Narodowe przegłosowało w ubiegłym tygodniu ustawę mającą między innymi chronić tożsamość płciową dzieci. Projekt ustawy poparli parlamentarzyści partii Viktora Orbána oraz koalicyjnej Chrześcijańsko-Demokratycznej Partii Ludowej (KDNP).

Przeczytaj: Węgry: Coca-Cola ukarana grzywną za kampanię reklamową promującą LGBT

W ubiegłym roku wicepremier Węgier Zsolt Semjen powiedział, że Węgry powinny wprowadzić do swojej konstytucji zakaz „propagandy gender” w celu ochrony dzieci. Węgierski polityk powiedział również, że osoby LGBT nie powinny mieć prawa zakładania rodziny i adopcji dzieci. Wcześniej, w maju, węgierski parlament przyjął ustawę, zgodnie z którą akta stany cywilnego muszą zawierać tylko płeć biologiczną danej osoby w momencie narodzin, co uniemożliwia oficjalne uznanie zmiany płci.

W grudniu 2020 roku węgierski parlament przyjął 9. poprawkę do konstytucji Węgier, która stwierdza, że rodzina to związek kobiety i mężczyzny. Według noweli konstytucyjnej, na Węgrzech dziecko mogą adoptować tylko mężczyzna i kobieta, którzy są małżeństwem i rodziną. Wprowadzono też konstytucyjną ochronę prawa do wychowywania dzieci w oparciu o węgierską tożsamość i kulturę chrześcijańską.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W 2018 roku na Węgrzech zaczął obowiązywać zakaz gender studiesPrzypomnijmy, że w sierpniu br. węgierskie ministerstwo zasobów ludzkich (EMMI) oświadczyło, że obecnie na węgierskim rynku pracy nie ma zapotrzebowania na absolwentów kierunków gender studies. EMMI dodało, że zajęcia z gender studies są nieracjonalne z ekonomicznego punktu widzenia, ponieważ nie dostarczają użytecznej wiedzy, lecz służą innym interesom.

wirtualnemedia.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply