Trzy węgierskie partie na Słowacji ogłosiły fuzję. Most-Híd, Partia Wspólnoty Węgierskiej (MKP) i Ruch Jedności obiecały całkowite zjednoczenie partii do następnych wyborów – poinformował we wtorek portal Hungary Today.

Jak poinformował we wtorek portal Hungary Today, węgierskie partie działające na Słowacji – Most-Híd, Partia Wspólnoty Węgierskiej (MKP) i Ruch Jedności zapowiedziały całkowite zjednoczenie ugrupowań przed następnymi wyborami parlamentarnymi.

Ruch nastąpił po słowackich wyborach parlamentarnych, które odbyły się w lutym, kiedy mniejszość węgierska stanowiąca około 8,5% ludności Słowacji po raz pierwszy została bez bezpośredniej reprezentacji w słowackim parlamencie. Było to w dużej mierze wynikiem dwóch konkurencyjnych list.

Podczas oficjalnego ogłoszenia, które odbyło się w zeszły piątek, nowy przewodniczący MKP, Krisztián Forró nazwał porozumienie „historycznym”, a negocjacje „konstruktywnymi”. Według niego osiągnięto konsensus w sprawie zjednoczenia, ponieważ wszyscy chcieli, aby Węgrzy mieli silną i wiarygodną reprezentację. „To pierwszy krok w kierunku zapewnienia przetrwania Węgrów na Słowacji” – wyjaśnił, ujawniając, że następnym krokiem będzie powołanie grup roboczych, które opracują polityczne i techniczne szczegóły fuzji.

Zdaniem prezesa Most-Híd, partii, która oddzieliła się od MKP w 2009 roku, ich celem było stworzenie silnej, demokratycznej partii politycznej, reprezentującej różnorodność węgierskiego społeczeństwa na Słowacji, aby stworzyć silną reprezentację pilnującą interesów węgierskich. „Tworzymy partię, której chce siedemdziesiąt procent Węgrów na Słowacji” – przekonywał László Sólymos w odniesieniu do sondażu przeprowadzonego po wyborach.

Czytaj także: Słowaccy Węgrzy na drodze do klęski

Według lidera Ruchu Jedności Szabolcsa Mózesa, nowa partia powinna „przynieść odnowę pokoleniową”. Następnie podkreślił znaczenie sprawiedliwego podziału środków unijnych przez słowacki rząd na południową Słowację.

Zobacz też: Wielka zmiana na Słowacji

Kresy.pl/Hungary Today

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply