Trzy węgierskie partie na Słowacji ogłosiły fuzję. Most-Híd, Partia Wspólnoty Węgierskiej (MKP) i Ruch Jedności obiecały całkowite zjednoczenie partii do następnych wyborów – poinformował we wtorek portal Hungary Today.

Jak poinformował we wtorek portal Hungary Today, węgierskie partie działające na Słowacji – Most-Híd, Partia Wspólnoty Węgierskiej (MKP) i Ruch Jedności zapowiedziały całkowite zjednoczenie ugrupowań przed następnymi wyborami parlamentarnymi.

Ruch nastąpił po słowackich wyborach parlamentarnych, które odbyły się w lutym, kiedy mniejszość węgierska stanowiąca około 8,5% ludności Słowacji po raz pierwszy została bez bezpośredniej reprezentacji w słowackim parlamencie. Było to w dużej mierze wynikiem dwóch konkurencyjnych list.

Podczas oficjalnego ogłoszenia, które odbyło się w zeszły piątek, nowy przewodniczący MKP, Krisztián Forró nazwał porozumienie „historycznym”, a negocjacje „konstruktywnymi”. Według niego osiągnięto konsensus w sprawie zjednoczenia, ponieważ wszyscy chcieli, aby Węgrzy mieli silną i wiarygodną reprezentację. „To pierwszy krok w kierunku zapewnienia przetrwania Węgrów na Słowacji” – wyjaśnił, ujawniając, że następnym krokiem będzie powołanie grup roboczych, które opracują polityczne i techniczne szczegóły fuzji.

Zdaniem prezesa Most-Híd, partii, która oddzieliła się od MKP w 2009 roku, ich celem było stworzenie silnej, demokratycznej partii politycznej, reprezentującej różnorodność węgierskiego społeczeństwa na Słowacji, aby stworzyć silną reprezentację pilnującą interesów węgierskich. „Tworzymy partię, której chce siedemdziesiąt procent Węgrów na Słowacji” – przekonywał László Sólymos w odniesieniu do sondażu przeprowadzonego po wyborach.

Czytaj także: Słowaccy Węgrzy na drodze do klęski

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Według lidera Ruchu Jedności Szabolcsa Mózesa, nowa partia powinna „przynieść odnowę pokoleniową”. Następnie podkreślił znaczenie sprawiedliwego podziału środków unijnych przez słowacki rząd na południową Słowację.

Zobacz też: Wielka zmiana na Słowacji

Kresy.pl/Hungary Today
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz