Białoruskie ministerstwo obrony przepracowuje warunki pozostania dwóch rosyjskich placówek wojskowych na terytorium kraju – poinformowało w piątek białoruskie ministerstwo obrony.

Warunki dalszej obecności dwóch rosyjskich obiektów wojskowych na Białorusi są w trakcie wewnętrznych uzgodnień. Rosja zostanie powiadomiona o decyzji w odpowiednim czasie – przekazało białoruskie Ministerstwo Obrony rosyjskiej agencji prasowej TASS w piątek.

„Warunki dalszej obecności rosyjskich obiektów wojskowych na Białorusi są w trakcie wewnętrznych uzgodnień. Ostateczna decyzja ma zostać podjęta przez rząd białoruski. Strona rosyjska zostanie powiadomiona o decyzji w trybie roboczym” – poinformowało ministerstwo.

Zobacz też: Orbán wezwał do zniesienia sankcji nałożonych przez UE na Białoruś

Porozumienia międzyrządowe w sprawie zasad korzystania z 43. centrum łączności rosyjskiej marynarki wojennej w Wilejce w obwodzie mińskim oraz centrum ostrzegania przed atakiem rakietowym w Baranowicach w obwodzi brzeskim, zawarte 6 stycznia 1995 roku, a weszły w życie 7 czerwca 1996 roku. Umowy zostały zawarte na okres 25 lat, okres ich obowiązywania upływa 7 czerwca 2021 roku. Każda ze stron może je przerwać, przedstawiając pisemne powiadomienie z co najmniej dwunastomiesięcznym wyprzedzeniem do 6 czerwca 2020 roku.

Centrum w Baranowicach w obwodzie brzeskim, wyposażona w radar Wołga, zaczęło być budowane w 1984 roku. Po pewnym czasie projekt został zablokowany na kilka lat. W 1997 roku prace budowlane zostały wznowione. Centrum zaczęło działać w 2003 roku.

Zobacz też: Łukaszenko zdymisjonował rząd Białorusi [+VIDEO]

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

43. ośrodek komunikacyjny rosyjskiej marynarki wojennej w Wilejce (stacja radiowa Antei) działa w regionie mińskim od stycznia 1964 roku. Odpowiada za utrzymanie komunikacji radiowej między sztabem głównym rosyjskiej marynarki wojennej a okrętami podwodnymi na służbie bojowej na Oceanie Atlantyckim, Indyjskim i Pacyfiku. Ponadto stacja prowadzi zwiad i wojnę radioelektroniczną.

Zobacz też: Łukaszenko do szefa KGB: Majdanów na Białorusi nie będzie

Kresy.pl/Tass
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz