Prezydent Andrzej Duda w poniedziałek udaje się do Paryża, gdzie weźmie udział w Szczycie Trójkąta Weimarskiego z liderami państw tego formatu: Prezydentem Francji Emmanuelem Macronem i Kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem – poinformowała w niedzielę Kancelaria Prezydenta. Rozmowy będą dotyczyły sytuacji bezpieczeństwa, wsparcia Ukrainy i sankcji na Rosję.

W niedzielnym komunikacie podkreślono, że prezydent poleci do Paryża z jednodniową wizytą w poniedziałek po południu. Najpierw odbędzie się dwustronne spotkanie z prezydentem Francji, a następnie – wraz z prezydentem Macronem i kanclerzem Scholzem – rozmowy w ramach Trójkąta Weimarskiego. Przewidziano też wspólną konferencję prasową trzech przywódców.

Szef Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz przekazał, że obecnie prezydencję w Trójkącie Weimarskim sprawuje Francja, a prezydent Duda udaje się do Paryża na zaproszenia Emmanuela Macrona.

“Planujemy rozmowy na temat sytuacji bezpieczeństwa, sytuacji bezpieczeństwa w regionie Europy Środkowej i Wschodniej, oczywiście w kontekście rosyjskiej agresji na Ukrainie i ukraińskiej kontrofensywy” – oświadczył Przydacz.

Zaznaczył, że rozmowy mają dotyczyć także tego, “w jaki sposób Europa Zachodnia, Unia Europejska powinna reagować na tego rodzaju sytuacje”.

“Jasnym jest, że wszystkie trzy państwa zgadzają się co do tego, że konieczna jest kontynuacja wsparcia dla Ukrainy. Polska zrobiła tu oczywiście już bardzo dużo. Będziemy zachęcać naszych zachodnich partnerów do zwiększonego zaangażowania. Ale dyskusja w Pałacu Elizejskim będzie też dotyczyć sytuacji bezpieczeństwa na całej wschodniej flance NATO” – powiedział Przydacz, zwracając uwagę, że za kilka tygodni w Wilnie odbędzie się szczyt NATO.

Zobacz także: Wiceminister obrony Ukrainy: Na szczycie w Wilnie otrzymamy plan przystąpienia do NATO

“Dla Prezydenta Dudy ważne jest, żeby działania wyprzedzające szczyt NATO, niejako przygotowawcze, były prowadzone właśnie teraz – po to, by przygotowywać decyzje korzystne z punktu widzenia interesów państwa polskiego i bezpieczeństwa całego regionu. Ta tematyka będzie dominująca podczas szczytu w Paryżu” – dodał.

Przekazał, że rozmowy będą także dotyczyły nowych sankcji wobec Rosji.

“Prezydent z pewnością będzie też mówił o zamrożonych środkach finansowych, które Federacja Rosyjska posiada w różnych miejscach na świecie, w tym także w zachodniej Europie. Mówimy tu oczywiście o konfiskacie, po to, by odbudowa Ukrainy odbywała się przede wszystkim z tych środków – czyli odciąć Władimirowi Putinowi finansowy tlen, a jednocześnie przeznaczyć środki na przyszłą odbudowę, tak, żeby też np. i polscy przedsiębiorcy mogli z nich korzystać w przyszłym procesie odbudowy” – powiedział.

Przeczytaj: Media: Scholz unika Morawieckiego. Niemcy zarzucają Polsce “konfrontacyjny ton”

Trójkąt Weimarski został powołany w 1991 r. w celu rozwoju współpracy między Polską, Niemcami i Francją. Ostatnie spotkanie w tym formacie odbyło się 17 lutego 2023 r. w Niemczech przy okazji Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa.

Czwartkowe doniesienia portalu Politico sugerowały, że Andrzej Duda spotka się z Olafem Scholzem i Emmanuelem Macronem w Paryżu. Medium wskazywało jednak przyszły poniedziałek jako przewidywany termin wizyty.

Zobacz także: Prezydent chce zwiększenia batalionowych grup bojowych NATO do poziomu brygad

prezydent.pl / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply