Wiceminister obrony Ukrainy Wołodymyr Gawryłow oświadczył w sobotę, jego kraj otrzyma plan przystąpienia do NATO na lipcowym szczycie w Wilnie.

Zdaniem ukraińskiego wiceministra obrony, na lipcowym szczycie państwa NATO “zgodzą się na pewną procedurę przystąpienia Ukrainy, która zostanie ustalona”. Gawryłow dodał, że pomimo konsensusowego mechanizmu podejmowania decyzji i prawa weta państw członkowskich Sojuszu, nie przewiduje większych problemów z podjęciem decyzji w sprawie Ukrainy. “Wszystko wskazuje na to, że Ukraina dostanie to, czego chce w określonym formacie” – oświadczył, cytowany przez agencję UNIAN.

“Już teraz, na szczycie w Wilnie, Ukraina musi jasno zrozumieć, że po wojnie, powiedzmy za rok, dwa, po załatwieniu pewnych spraw proceduralnych, będziemy członkami NATO” – powiedział.

Jak informowaliśmy, podczas swojej pierwszej wizyty w Kijowie od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę, sekretarz generalny NATO, Jens Stoltenberg oświadczył, że jej miejsce jest w NATO.

„Prawowite miejsce Ukrainy jest w NATO, a z czasem nasze wsparcie pomoże wam uczynić to możliwym” – powiedział Stoltenberg w kwietniu.

Ukraina oczekuje też gwarancji poprzedzających wejście do NATO.

W czerwcu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podkreślił, że Ukraina nie zamierza wciągać żadnego państwa członkowskiego NATO w wojnę. „Jesteśmy odpowiednimi ludźmi, rozumiemy, że żadnego kraju NATO nie wciągniemy do wojny. Dlatego rozumiemy, że nie będziemy członkami NATO, dopóki ta wojna trwa. Nie dlatego, że nie chcemy, a dlatego, że to niemożliwe” – oświadczył ukraiński prezydent.

Zobacz też: Premier Gruzji: Dążenie Ukrainy do NATO jednym z powodów wojny

unian.ua / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply