W obwodzie lwowskim na Ukrainie doszło do zniszczenia części blisko tysiącletniego grodu – przekazał we wtorek portal Zwiadowca historii. Na wczesno średniowiecznych budowlach postawiono zbrojne fundamenty.

Część grodziska w okolicach wsi Stulsko w obwodzie lwowskim na Ukrainie została zniszczona w wyniku prac mających na celu postawienie figury Matki Boskiej – przekazuje we wtorek portal zwiadowcahistorii.pl. Podczas wylewania fundamentów zostały uszkodzone piwnice wykute w grodzisku datowanym na IX – XI wiek.

Grodzisko jest rezerwatem historycznym i kulturowym, a także zabytkiem archeologicznym. Odkrycia dokonał na początku lat 80 archeolog i doktorant historii Orest Korczyński (dzisiaj profesor), który w 1980 rozpoczął badania nad wczesnym osadnictwem w dorzeczu górnego Poddniestrza.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

4649.49 PLN    (21.13%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Władze obwodu twierdzą, że prace nie zostały zlecone przez samorząd. Budowa  jednak trwa już drugi tydzień i żadne służby nie próbowały jej przerwać.

Zabytki są prawdopodobnie pozostałością po Wschodnich Chorwatach, plemieniu które podczas rządów Olega Mądrego miało podporządkować się Rusi Kijowskiej. Wielkość grodu może sugerować, że mógł to być główny ośrodek jakiegoś ludu.

Zobacz też: Ukrainiec próbował przemycić do Polski ponad 10 tys. maseczek medycznych [+FOTO]

Do 1934 roku wieś stanowiła samodzielną gminę jednostkową w powiecie żydaczowskim w woj. stanisławowskim. W związku z reformą scaleniową została 1 sierpnia 1934 roku włączona do nowo utworzonej wiejskiej gminy zbiorowej gminy Mikołajów nad Dniestrem w tymże powiecie i województwie. Po wojnie wieś weszła w struktury administracyjne Związku Radzieckiego.

Zobacz też: Ukrainiec dźgnął pracownika baru, bo nie mógł zjeść posiłku na miejscu

Kresy.pl/Zwiadowca Historii

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz