Ukrainiec próbował przemycić do Polski ponad 10 tys. maseczek medycznych [+FOTO]

Na polsko-ukraińskim przejściu granicznym ukraińscy pogranicznicy zatrzymali Ukraińca, który próbował przemycić do Polski tysiące maseczek ochronnych.

Zatrzymany Ukrainiec próbował wywieźć z kraju do Polski ponad 10,5 tys. maseczek. Wpadł podczas kontroli na przejściu granicznym Zosin-Ustiług.

Jak poinformowała służba prasowa lwowskiego oddziału ukraińskiej straży granicznej, maseczki znaleziono podczas szczegółowej kontroli busa marki Volkswagen na ukraińskich numerach rejestracyjnych.

„Podczas kontroli odkryto dwa specjalnie przygotowane skrytki, a mianowicie podwójne dno przedziału bagażowego pojazdu, gdzie znajdowała się gaza i jednorazowe maseczki medyczne w łącznej licznie 10 653 sztuk” – podali ukraińscy pogranicznicy. Łączną wartość nielegalnie przewożonych materiałów oszacowano na 356 tys. hrywien (ponad 50 tys. złotych). Całość zatrzymano, wraz z samochodem. Prawdopodobnie specjalne skrytki wykonano na potrzeby przemytu papierosów, ale w tym przypadku wykorzystano je do innego celu.

To już drugi przypadek udaremnienia przemytu maseczek medycznych z Ukrainy na Zachód. Poprzednią wykryto na Zakarpaciu. Próbowano te materiały przemycić przez zieloną granicę z Rumunią. Wówczas przejęto 3,5 tys. sztuk. Ma to wyraźny związek z zakażeniem koronawirusem w krajach europejskich i znacznie zwiększonym zapotrzebowaniem na maseczki.

Na Ukrainie jak dotąd potwierdzono jeden przypadek zakażenia koronawirusem, w Czerniowcach. Dotyczy on mężczyzny, który wrócił z Włoch z żoną. Tłum mieszkańców zebrał się pod domem kobiety, domagając się zabrania jej do izolatki i zdezynfekowania domu. Władze spełniły ich życzenie, mimo iż uważały, że takie działania są niepotrzebne.

Czytaj także: Ukraina: procesja prawosławnych w intencji ochrony przed koronawirusem

Jak pisaliśmy, według danych włoskiej rządowej agencji sanitarnej, ponad połowa zarażonych koronawirusem SARS-CoV-2 we Włoszech to osoby powyżej 60. roku życia. Prawie 90 proc. przypadków śmiertelnych to zakażeni w wieku 70 lat i starsi.


Przypomnijmy, że na podstawie zaleceń Głównego Inspektora Sanitarnego rząd premiera Morawieckiego zdecydował we wtorek o odwołaniu wszystkich imprez masowych spełniających „szczegółową definicję znajdującą się w ustawie o bezpieczeństwie imprez masowych”. Aktualnie Ministerstwo Zdrowia mówi już o 20 potwierdzonych przypadkach zakażenia wirusem w Polsce. Chory jest m.in. dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych gen. Jarosław Mika. Wcześniej rząd zdecydował się na wprowadzenie kontroli sanitarnych na granicach naszego kraju. Pierwsze kontrole już ruszyły.

Pisaliśmy też, że część polskich uczelni wyższych, m.in. Uniwersytet Jagielloński czy Uniwersytet Warszawski, odwołuje imprezy, konferencje i wydarzenia, a także zawiesza zajęcia dla studentów. Ma to przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się koronawirusa. W części miast zamknięto i dezynfekowano szkoły, a w innych (m.in. w Poznaniu) dyrektorzy prewencyjnie zamykają placówki. W środę rano podano, że prezydent miasta Lublina zdecydował o odwołaniu zajęć szkolnych od czwartku 12 marca. Ponadto, kolejne samorządy miejskie i wojewódzkie podejmują decyzję o zamykaniu takich instytucji jak muzea, teatry, baseny czy lodowiska.

Zaxid.net / rmf24.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply