Tylko we wtorek ponad 9000 firm zwiesiło swoją działalność, kolejne półtora tysiąca zostało definitywnie zamkniętych. W środę działalności zaprzestało 5 tysięcy firm – pisze RMF.

Ponad 15 tysięcy polskich firm przestało działać w zaledwie dwa dni – informuje portal. We wtorek ponad 9000 firm zawiesiło działalność i półtora tysiąca zostało całkowicie zamkniętych. W środę do tego grona dołączyło 5 tysięcy kolejnych działalności.

W czasie pandemii najgorzej radzą sobie firmy zajmujące się usługami takie jak bary, restauracje czy kawiarnie. Coraz większe kłopoty mają firmy budowlane i remontowe.

 Jak informowaliśmy, do połowy marca br. w urzędach pracy ustawiały się kolejki Polaków, którzy przez lata pracowali zagranicą, a z powodu pandemii koronawirusa musieli wrócić do kraju. „Nie mamy jeszcze statystyk, ale to są ogromne liczby” – twierdzi jeden z urzędników, cytowany przez Business Insider.

Analitycy przewidują, że wzrost bezrobocia jest nieunikniony, a skala tego będzie zależała od skuteczności i tempa wprowadzania tzw. tarczy antykryzysowej. Zdaniem części z nich, jeśli będzie ona szybka i skuteczna, w kolejnych miesiącach bezrobocie nie powinno przekroczyć poziomu 7 procent, ale jeśli tak się nie stanie, to wskaźnik ten może przebić 8 proc.

We wtorek premier Mateusz Morawiecki przyznał, że obecny kryzys jest „kryzysem bez precedensu”. Powiedział, że nie jest wykluczone, że dynamika PKB będzie poniżej zera, a w wyniku pandemii koronawirusa spełniają się wszystkie negatywne scenariusze. Podkreślił również, że należy spodziewać się wzrostu bezrobocia.

Działania rządu spotykają się z krytyką ze strony opozycji. Jak pisaliśmy na naszym portalu, Krzysztof Bosak podczas konferencji prasowej mówił, że: “Rząd nie ma jasnej strategii ani wyprowadzania Polski z kryzysu gospodarczego, ani zarządzania sytuacją związaną z epidemią”. Poseł Konfederacji przypominał, że podczas ostatniego spotkania z premierem Mateuszem Morawieckim wypytywał się o plan rządu na walkę z epidemią. Premier miał ani razu nie odpowiedzieć.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Kresy.pl/RMF24

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply