Tylko we wtorek ponad 9000 firm zwiesiło swoją działalność, kolejne półtora tysiąca zostało definitywnie zamkniętych. W środę działalności zaprzestało 5 tysięcy firm – pisze RMF.

Ponad 15 tysięcy polskich firm przestało działać w zaledwie dwa dni – informuje portal. We wtorek ponad 9000 firm zawiesiło działalność i półtora tysiąca zostało całkowicie zamkniętych. W środę do tego grona dołączyło 5 tysięcy kolejnych działalności.

W czasie pandemii najgorzej radzą sobie firmy zajmujące się usługami takie jak bary, restauracje czy kawiarnie. Coraz większe kłopoty mają firmy budowlane i remontowe.

 Jak informowaliśmy, do połowy marca br. w urzędach pracy ustawiały się kolejki Polaków, którzy przez lata pracowali zagranicą, a z powodu pandemii koronawirusa musieli wrócić do kraju. „Nie mamy jeszcze statystyk, ale to są ogromne liczby” – twierdzi jeden z urzędników, cytowany przez Business Insider.

Analitycy przewidują, że wzrost bezrobocia jest nieunikniony, a skala tego będzie zależała od skuteczności i tempa wprowadzania tzw. tarczy antykryzysowej. Zdaniem części z nich, jeśli będzie ona szybka i skuteczna, w kolejnych miesiącach bezrobocie nie powinno przekroczyć poziomu 7 procent, ale jeśli tak się nie stanie, to wskaźnik ten może przebić 8 proc.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

We wtorek premier Mateusz Morawiecki przyznał, że obecny kryzys jest „kryzysem bez precedensu”. Powiedział, że nie jest wykluczone, że dynamika PKB będzie poniżej zera, a w wyniku pandemii koronawirusa spełniają się wszystkie negatywne scenariusze. Podkreślił również, że należy spodziewać się wzrostu bezrobocia.

Działania rządu spotykają się z krytyką ze strony opozycji. Jak pisaliśmy na naszym portalu, Krzysztof Bosak podczas konferencji prasowej mówił, że: „Rząd nie ma jasnej strategii ani wyprowadzania Polski z kryzysu gospodarczego, ani zarządzania sytuacją związaną z epidemią”. Poseł Konfederacji przypominał, że podczas ostatniego spotkania z premierem Mateuszem Morawieckim wypytywał się o plan rządu na walkę z epidemią. Premier miał ani razu nie odpowiedzieć.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Kresy.pl/RMF24

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz