Premier Węgier Viktor Orban poinformował w piątek, że jego rząd nie będzie w stanie uratować wszystkich miejsc pracy – informuje Agencja Prasowa Reuters. Jego zdaniem każdy obywatel powinien się dostosować.

Jak przekazała w piątek Agencja Prasowa Reuters Viktor Orban przyznał, że jego rząd nie będzie w stanie utrzymać wszystkich przedsiębiorstw. Premier nakłaniał przedsiębiorców do przemyślenia swojej sytuacji.

Zobacz też: Węgry zwalniają firmy z opłacania składek i wprowadzają ulgi

Do tej pory na Węgrzech ogłoszono ulgi podatkowe i wprowadzone państwowe dopłaty do pensji. Stworzone także programy, dzięki którym przedsiębiorcy mogą skorzystać z korzystnych kredytów. Węgierski Bank Narodowy zapewniał obywateli, że przewidywany wzrost gospodarczy ciągle zostaje na plusie. Tego optymizmu nie popiera Międzynarodowy Fundusz Gospodarczy, który przewiduje skurczenie się gospodarki Węgier o 3%.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

3956.49 PLN    (17.98%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Premier przekazywał, że będzie zadowolony nawet ze wzrostu gospodarczego bliskiemu zera. „To będzie wielkie osiągnięcie zakończyć ten kryzyz ze wzrostem około zera”. Poinformował także, że działania rządu wobec ekonomii będą się zmieniać tak jak zmieniać się będzie sytuacja z wirusem.

Zobacz też: Węgry chcą przeznaczyć 25 mld euro, 18-20 proc. PKB, na ochronę swojej gospodarki

W rozmowie roadiowej przekazywał, że część interesów prawdopodobnie upadnie na zawsze. „Biznes musi widzieć co będzie się działo i jak w takich warunkach utrzymywać zysk. Przedsiębiorcy muszą wiedzieć jak odbije się na nich kryzys” – informował. „Lepiej jest sobie to uświadomić niż oszukiwać siebie, że rząd wszystkich uratuje i wszystko wróci do normy. Tak nie będzie, każdy musi się dostosować”.

Rząd Węgier ma zamiar skupić się na tych odłamach gospodarki, na których pandemia odbiła się najbardziej, między innymi na turystyce. Ta gałąź gospodarki jest odpowiedzialna za 10% PKB i zatrudnia 400 000 obywateli Węgier.

Zobacz też: Holenderscy posłowie oburzeni – twierdzą, że Polska i Węgry dostaną od UE za dużo na walkę z pandemią

Do tej pory na Węgrzech zdiagnozowano 1763 przypadki koronawirusa z czego 156 zakończyło się zgonem pacjentów. Rząd przekazywał, że prawdopodobnie liczba zarażonych jest większa i dlatego tak ważne dla Węgrów powinno być przestrzeganie obostrzeń.

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz