Rząd Węgier wyasygnuje w kolejnych latach równowartość 25 mld euro, żeby złagodzić skutki gospodarcze epidemii koronawirusa na Węgrzech. Ma być ona skoncentrowana na ochronie gospodarki opartej na pracy.

Węgierski minister innowacji László Palkovics powiedział na wtorkowej konferencji prasowej, że rząd weźmie na siebie 70 procent kosztów pracy pracowników, którym z powodu epidemii zakłady pracy zredukowały godziny pracy. Wsparcie te ma być wypłacane przez 3 miesiące. Z kolei pensje inżynierów i pracowników badawczych będą w 40 proc. pokrywane przez rząd.

Palkovics zaznaczył, że 2 biliony forintów (ok. 25,4 mld zł i ok. 5,6 mld euro) zostanie przeznaczone na subsydiowane przez rząd kredyty dla przedsiębiorstw w trudnej sytuacji, podobnie jak 500 mld forintów gwarancji państwowych. 600 mld forintów (1,6 mld euro) trafi do sektora turystycznego.

Według ministra, środki przeznaczone przez rząd Viktora Orbana na rzecz ochrony węgierskiej gospodarki będą kosztować 9,2 biliona forintów, co jest równowartością 18-20 proc. PKB Węgier.

Zapowiedziano też ochronę miejsc pracy poprzez oferowanie ulg podatkowych i redukcję opłat administracyjnych. Mają być ogłaszane przetargi w obszarze rozwoju technologicznego, a tworzone szanse dla przekwalifikowania pracowników. Będą oni mogli też mieć dostęp do wolnych od oprocentowania pożyczek na naukę, a uniwersytety będą mogły wydawać dyplomy nawet w przypadku braku odpowiednich kwalifikacji językowych.

Znaczące, dodatkowe wsparcie mają otrzymać przedsiębiorstwa o znaczeniu kluczowym z punktu widzenia węgierskiej gospodarki. Ich pracownicy będą mogli liczyć na gwarancje kredytowe, a ich rodziny i gospodarstwa domowe otrzymają dodatkowe świadczenia.

W poniedziałek premier Węgier Viktor Orban ogłosił 5-punktowy plan ws. ochrony węgierskiej gospodarki przed następstwami pandemii koronawirusa. Obejmuje on: system wsparcia płac, ponowne wprowadzenie 13. emerytury (wypłacanej w czterech częściach w dłuższym czasie), przywrócenie wyróżnionych sektorów gospodarki narodowej i przeznaczenie ponad 2 bln forintów (5,5 mld euro) na pożyczki z dopłatami do oprocentowania lub gwarancje państwowe dla przedsiębiorstw.

Czytaj także: Rząd Orbana zawiesił pobieranie opłat za parkowanie na całych Węgrzech

Od 28 marca na Węgrzech w związku z epidemią koronawirusa obowiązuje zakaz opuszczania miejsc zamieszkania. Można przemieszczać się jedynie do pracy i z niej oraz w celu zabezpieczenia podstawowych potrzeb. Zakaz obowiązuje do 11 kwietnia.

Jak podawaliśmy, węgierski parlament przegłosował tydzień temu oddanie pełni władzy w ręce premiera, który uzyskał możliwość rządzenia państwem poprzez wydawanie dekretów.

Zgromadzenie Narodowe Węgier przegłosowało ustawę znoszącą limit czasowy stanu zagrożenia czyli odpowiednika stanu wyjątkowego. Parlament zadecydował o zawieszeniu swojego funkcjonowania na czas stanu zagrożenia i powierzenia pełni władzy premierowi Viktorowi Orbánowi. Szef rządu przejął kompetencje władzy ustawodawczej bowiem nabył, zgodnie z nową ustawą, prawo do wydawania dekretów z mocą ustawy. Ma to ułatwić władzom radzenie sobie z kryzysową sytuacją wywołaną przez pandemię koronawirusa COVID-19.

MTI / hungarytoday.hu / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply