Za złamanie przepisów dotyczących zapobiegania chorobom zakaźnym nałożono dotąd kary, których łączna wartość przekroczyła milion zł; tylko w ciągu ostatniej doby nałożono kary w wysokości 400 tys. – podał rzecznik GIS Jan Bodnar.

Rzecznik podkreślił, że kary nakładane są m.in. za nieprzestrzeganie zasad izolacji oraz kwarantanny – podał we wtorek portal Interia. W ciągu poprzedniej doby łączna suma kar wynosiła 400 000 złotych. Od 1 kwietnia ich łączna wartość przekroczyła 1 000 000 złotych.

Podstawą prawną do nakładania kar jest ustawa z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.

Przepisy obowiązują zaledwie tydzień (od 1 kwietnia), jednak łączna kwota kar przekroczyła już 1 mln złotych.

Dodatkową podstawę do nakładania kar stanowią znowelizowane przepisy ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

„Nieustanie apelujemy o przestrzeganie wprowadzonych zasad i ograniczeń. Rozwiązania m.in. dotyczące kwarantanny, przemieszczania czy kontaktów międzyludzkich w przestrzeni publicznej, wprowadzono w trosce o zdrowie i życie. Rozumiemy, że wiele osób odczuwa zniecierpliwienie w związku z istniejącą sytuacją, ale apelujemy o wytrwałość i rozsądek” –  oświadczył rzecznik GIS.

Podkreślił, że kary nakładane są z zasady w drodze decyzji administracyjnej, po przekazaniu informacji przez policję lub też na skutek ustaleń określonego inspektora sanitarnego. Bodnar zaznaczył, że inspektorzy rozpatrują każdy przypadek łamania przepisów.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Zobacz także: Polska firma zacznie sprzedaż szybkich testów na koronawirusa

Maksymalna wysokość kary za nieprzestrzeganie obostrzeń wynosi 30 000 złotych. Jak informuje portal „przepisy ustaw nie regulują odrębnie przesłanek wymiaru administracyjnej kary pieniężnej. Zastosowanie mają przepisy kodeksu postępowania administracyjnego, które określają przesłanki wysokości administracyjnej kary pieniężnej”.

Rzecznik GIS podkreślił, że w skrajnych sytuacjach składane są do prokuratury wnioski o możliwości popełnienia przestępstwa z art. 165 Kodeksu Karnego (sprowadzanie niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia wielu osób albo dla mienia dużych rozmiarów).

fakty.interia.pl / kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz