Prezydent USA Joe Biden podjął decyzję o zamknięciu amerykańskiej przestrzeni powietrznej dla rosyjskich samolotów.

Joe Biden oświadczył w nocy z wtorku na środę: „Dzisiaj ogłaszam, że dołączymy do naszych sojuszników w zamykaniu amerykańskiej przestrzeni powietrznej dla wszystkich rosyjskich lotów, będziemy izolować Rosję, naciskając dodatkowo na jej gospodarkę”. Federalna Administracja Lotnictwa Cywilnego poinformowała w oświadczeniu, że oficjalne zawiadomienie o zakazie korzystania przez rosyjskie samoloty z przestrzeni powietrznej USA zostanie opublikowane w środę. Zakaz obejmie regularne loty pasażerskie, loty cargo i czarterowe – podaje CNN.

„Putin myślał, że wjedzie na Ukrainę, a świat przed nim ustąpi. Zamiast tego spotkała go ściana siły, jakiej nigdy sobie nawet nie wyobrażał. Spotkał Ukraińców” – oświadczył Biden w czasie tzw. orędzia o stanie państwa, cytowany przez The Guardian. „Dziś mówię do rosyjskich oligarchów i skorumpowanych przywódców, którzy kradli miliardy dzięki temu brutalnemu reżimowi: dość” – dodał.

Zadeklarował, że powoła w Departamencie Sprawiedliwości specjalny zespół, która zbada łamanie przez nich prawa. „Łączymy się z naszymi europejskimi sojusznikami, aby znaleźć i przejąć ich jachty, ich luksusowe apartamenty, ich prywatne odrzutowce. Przychodzimy po ich nieszczęsne zdobycze” – powiedział.

Biden zwrócił uwagę na spadek rubla oraz straty na rosyjskiej giełdzie. „Gospodarka Rosji chwieje się, a winę za to ponosi sam Putin” – zaznaczył.

Oprócz Stanów Zjednoczony, także kraje Unii Europejskiej i Kanada podjęły decyzję o zamknięciu przestrzeni powietrznej dla samolotów z Rosji.

Informowaliśmy, że na skutek zachodnich sankcji rosyjski Sbierbank opuszcza europejski rynek. W oświadczeniu największego rosyjskiego banku napisano, że jego spółki zależne w Europie stoją w obliczu „niezwykłego odpływu środków i zagrożenia dla bezpieczeństwa pracowników i oddziałów”. Podawaliśmy także, że w związku poważnym spadkiem wartości rubla rosyjskie banki zaczynają podwyższać oprocentowanie kredytów.

Rząd USA wprowadził w poniedziałek sankcje zabraniające amerykańskim podmiotom transakcji z rosyjskim bankiem centralnym i innymi państwowymi instytucjami finansowymiInformowaliśmy, że na taki sam krok zdecydował się brytyjski rząd, zakazując podmiotom dokonywania transakcji z rosyjskim bankiem centralnym, ministerstwem finansów oraz państwowym funduszem majątkowym. Z kolei szef unijnej dyplomacji poinformował w niedzielę w czasie konferencji prasowej, że UE rozszerza grupę podmiotów i osób, które zostaną objęte pakietem sankcji. Także Japonia zamroziła aktywa prezydenta Rosji Władimira Putina oraz jego kluczowych urzędników.

W czwartek nad ranem armia Rosji rozpoczęła, na polecenie Władimira Putina, operację zbrojną przeciwko Ukrainie na pełną skalę. Rosjanie zajęli dużą część obwodu chersońskiego, część obwodu ługańskiego, czernichowskiego, sumskiego, zaporoskiego i podeszli pod Kijów, gdzie trwają walki, podobnie jak w Charkowie, drugim co do wielkości mieście kraju.

Zobacz także: Media: Nord Stream 2 ogłosił upadłość

edition.cnn.com / theguardian.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz