Waszyngton informuje o udanej próbie systemu mającego zapewnić Stanom Zjednoczonym ochronę przed rakietami balistycznymi.

Jak podała amerykańska Agencja Obrony Przeciwrakietowej, była to dziesiąta udana próba systemu, który ma ochronić USA przed międzykontynentalnymi rakietami balistycznymi.

Test, przeprowadzony we wtorek, wyglądał w następujący sposób. Najpierw z Wysp Marshalla w kierunku USA wystrzelono atrapę „wrogiej” rakiety balistycznej. Rozlokowane na Pacyfiku okręty wojenne z systemami radarowymi pasma X namierzyły rakietę i zaczęły ją śledzić. Wkrótce potem z bazy sił powietrznych Vandenberg w Kalifornii wystrzelono pocisk przechwytujący, tzw. interceptor. Rakieta trafiła w atrapę i zniszczyła ją.

Pentagon podkreślił, że test miał bardzo realistyczny charakter. Admirał Jim Syring dyrektor Agencji Obrony Przeciwrakietowej  stwierdził, że „przechwycenie celu zbliżonego do prawdziwej międzykontynentalnej rakiety balistycznej jest niezwykłym sukcesem tarczy antyrakietowej”.

Przeczytaj: Sygnał dla Korei Płn. – USA testują rakietę balistyczną Minuteman III

Test amerykańskiego systemu obrony przeciwrakietowej, gdy Korea Północna przyspiesza prace nad rakietami balistycznymi. W tym roku tamtejsze władze przeprowadziły już 9 prób pocisków tego rodzaju. Waszyngton podkreśla jednak, że test nie był w żaden sposób skierowany przeciwko Korei Płn.

Agencja Obrony Powietrznej zaznacza, że był to pierwszy realny test dla systemu GMD (Ground-based Midcourse Defense), zarządzanego przez Boeing. Z kolei rzecznik Pentagonu, kpt. Jeff Davis powiedział, że jest to element szerszej strategii obrony rakietowej, który może zostać zastosowany przeciwko potencjalnym zagrożeniom. Poprzedni test GMD odbył się w 2014 roku. Wcześniej, od 1999 roku podczas testów system trafił w cel w połowie przypadków (9 na 17).

W ubiegłym tygodniu Pentagon zwrócił się z wnioskiem do Kongresu i przeznaczenie w roku budżetowym 2018 7,9 mld dol. na Agencję Obrony Powietrznej, w tym 1,5 mld dol. na GMD.

IAR / Reuters / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply