USA: rosyjska inwazja może zacząć się w każdym momencie

Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA, Jake Sullivan uważa, że Rosja może zaatakować Ukrainę w każdym momencie i amerykańscy obywatele powinni jak najszybciej wyjechać. Jego zdaniem, inwazja może zacząć się od bombardowań i ataków rakietowych, po których Rosjanie szybko zajmą Kijów.

Jak podaje agencja Reuters, przedstawiciele władz USA uważają, że Rosja może zaatakować Ukrainę jeszcze przed zakończeniem zimowej olimpiady w Pekinie, czyli przed 20 lutego. Obawiają się też, że Rosjanie mogą dążyć do szybkiego zajęcia Kijowa i kilku innych, dużych i ważnych miast.

W piątek amerykański doradca ds. bezpieczeństwa narodowego, Jake Sullivan powiedział, że Amerykanie, którzy zdecydują się pozostać na Ukrainie, nie mogą liczyć na wojskową ewakuację. Zaapelował do nich, by opuścili ten kraj w ciągu 48 godzin.

Stany Zjednoczone i wielu ich sojuszników wezwało swoich obywateli do jak najszybszego opuszczenia Ukrainy, w związku z groźbą rosyjskiej inwazji, w tym z możliwym atakiem z powietrza.

– W dalszym ciągu widzimy oznaki rosyjskiej eskalacji, w tym nowe oddziały przybywające nad ukraińską granicę – powiedział Sullivan. – Jesteśmy w oknie [czasowym – red.], gdy inwazja może zacząć się w każdym momencie.

Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA dodał, że „jeśli rosyjski atak na Ukrainę będzie kontynuowany, to prawdopodobnie rozpocznie się od bombardowania z powietrza i ataków rakietowych, które w sposób oczywisty zabiją cywilów bez względu na ich narodowość”. Dodał, że zapewne dojdzie wówczas do szybkiego zajęcia Kijowa. Jego zdaniem, Rosja szuka już tylko pretekstu, by rozpocząć atak.

Po konferencji Sullivana w Białym Domu, jego słowa najwyraźniej skomentował wiceambasador Rosji przy ONZ, Dmitrij Polianskij. W swoim wpisie na Twitterze napisał, że „niektórzy rozsądni ludzie mieli nadzieję, że histeria podsycana przez Stany Zjednoczone słabnie”.

Może zapeszyli, bo panikarze najwyraźniej znów złapali wiatr w żagle. Nasze wojska wciąż są na naszym terytorium i zastanawiam się, czy USA same zaatakują Ukrainę – ktoś musi, po takiej kampanii paniki” – kpił rosyjski dyplomata.

Moskwa konsekwentnie twierdzi, że oskarżanie jej o szykowanie się do inwazji to nieprawda. Jednocześnie, władze Rosji zarzucają krajom zachodnim podsycanie napięcia i zaognianie sytuacji w regionie.

Stacja CNN twierdzi, że dotarła do danych wywiadu USA i ich sojuszników, z którym ma wynikać, że Rosja może zaatakować Ukrainę w każdym momencie, nawet jeszcze przed końcem igrzysk olimpijskich w Pekinie. Administracja USA zaznacza, że nie ma jednoznacznej pewności, że prezydent Rosji, Władimir Putin, podjął decyzję o inwazji.

Informowaliśmy też, że media społecznościowe obiegły tweety dziennikarza amerykańskiej telewizji publicznej PBS Nika Schifrina informujące o przekonaniu władz USA o tym, że decyzja o inwazji Rosji na Ukrainę już zapadła. Biały Dom nieco stonował jego doniesienia.

W piątek MSZ Izraela ogłosiło ewakuację rodzin dyplomatów oraz Izraelczyków, którzy pracują w ambasadzie w Kijowie jako personel. Podobne decyzje podjęły ostatnio władze Norwegii, Łotwy czy Czarnogóry. Już wcześniej ewakuację rodzin swoich dyplomatów z Ukrainy ogłosiły Stany Zjednoczone, Kanada i kilka innych krajów. Wielka Brytania wezwała w piątek swoich obywateli, by wyjechali z Ukrainy, „póki komercyjne środki [transportu-red.] są jeszcze dostępne”. Według nieoficjalnych doniesień, rząd Izraela obawia się, jak mogą rozwinąć się rozpoczęte ostatnio wspólne, rosyjsko-białoruskie manewry wojskowe na Białorusi.

Ponadto, w piątek sekretarz stanu USA Antony Blinken wyraźnie sugerował, że Rosja może zaatakować Ukrainę jeszcze w trakcie zimowych igrzysk olimpijskich w Pekinie, a zatem Amerykanie powinni jak najszybciej wyjechać.

Czytaj także: Biden zaapelował do amerykańskich obywateli o natychmiastowe opuszczenie Ukrainy

Jak pisaliśmy, eksperci dopatrzyli się szpitali polowych na zdjęciach satelitarnych z manewrów wojskowych na Białorusi. Ich zdaniem może to świadczyć o przygotowaniach do „gorącej” wojny.

Reuters / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Roman1
    Roman1 :

    Putin prawie na pewno wymorduje ukraińskie kobiety i dzieci – to tytuł artykułu niejakiego pana Jakuba Kralki. Jeżeli ktoś o jednym z czołowych polskich polityków powiedział, że jest debilem, to może ten polityk się cieszyć, iż są inni, znacznie głupsi od niego.
    Taki post został przez Interię usunięty jako sprzeczny z regulaminem.