W poniedziałek przedsiębiorstwo finansowe American Express powiadomiło o zawieszeniu przekazywania dotacji dla kongresmenów, odmawiającym uznania oficjalnych wyników wyborów prezydenckich w USA. Wcześniej kilka dużych instytucji zdecydowało się na podobny krok.

Amex Stephen J. Squeri, prezes i dyrektor generalny firmy podkreślił, że „podjęte w zeszłym tygodniu próby podważenia wyników wyborów prezydenckich i zakłócenia procesu pokojowej zmiany władzy przez niektórych członków Kongresu (…) nie są zgodne z naszymi wartościami” – cytuje agencja „Reuters”. Podkreślił, że firma „nie zamierza ich wspierać”.

Przedsiębiorstwo nie wspomagało funduszami senatorów, podzielających obiekcje w kwestii głosów Kolegium Elektorów. Przekazało jednak wcześniej wpłaty dla 22 z 139 członków Izby Reprezentantów, którzy popierali sprzeciw – zaznacza agencja.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Stacja CNBC przypomina, że jednymi z pierwszych dużych firm finansowych, które postanowiły przez pół roku wstrzymać dotacje polityczne dla wszystkich Kongresmenów po „szturmie na Kapitol” były JPMorgan Chase oraz Goldman Sachs.

„Kraj stoi w obliczu bezprecedensowego kryzysu zdrowotnego, gospodarczego i politycznego” – oświadczył szef działu JPMorgan ds. odpowiedzialności korporacyjnej Peter Scher.  „Liderzy biznesu, przywódcy polityczni i działacze społeczni powinni teraz skupić się na kwestii zarządzania i pomocy tym, którzy najbardziej jej teraz potrzebują. Później będzie dużo czasu na kampanie polityczne” – dodał.

Przedstawiciele kierownictwa Goldman Sachs oraz Citi Group wypowiedzieli się w podobnym tonie.

CNBC zwraca uwagę, że jedynie Morgan Stanley dało zdecydowanie do zrozumienia, że nie przekaże funduszy członkom Kongresu, sprzeciwiającym się zatwierdzeniu Joe Bidena jako zwycięzcy wyborów prezydenckich. Firmy Marriott International i Blue Cross Blue Shield zajęły podobne stanowisko.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: YouTube zawiesza na 7 dni kanał prezydenta Trumpa

Stacja podkreśla, że większość banków postanowiła na razie wstrzymać darowizny dla wszystkich ustawodawców.

CNBC wyjaśnia, że dzięki komitetom akcji politycznych firmy mają możliwość omijania przepisów federalnych, które zabraniają im bezpośredniego przekazywania pieniędzy kandydatom na urzędy polityczne. Gromadząc dobrowolne darowizny od pracowników, mają możliwość przeznaczenia poprzez PAC do 5 tys. dolarów na kandydata w każdych wyborach oraz do 15 tys. dolarów rocznie na dowolny krajowy komitet partyjny.

Zobacz także: Twitter zawiesił ponad 70 tysięcy kont związanych z ruchem QAnon

reuters.com / cnbc.com / Kresy.pl

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz