Administracja prezydenta USA Donalda Trumpa planuje sprzedać trzy zaawansowane systemy uzbrojenia Tajwanowi, w tym zestawy artylerii rakietowej HIMARS i rakiety manewrujące SLAM-ER.

W poniedziałek serwis Defense News potwierdził wcześniejsze doniesienia o planach Waszyngtonu dotyczących sprzedania Tajwanowi trzech zaawansowanych typów uzbrojenia. W piątek nieformalną notyfikację w tej sprawie otrzymał amerykański Kongres.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

O sprawie jako pierwsza informowała agencja Reuters. Wcześniejsze doniesienia medialne mówiły o tym, że administracja Trumpa naciska na sprzedaż Tajwanowi siedmiu dużych pakietów uzbrojenia. Ma to miejsce w kontekście narastających napięć między Chinami i Tajwanem oraz Stanami Zjednoczonymi.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak podano, Amerykanie zamierzają sprzedać Tajwanowi mobilny system artylerii rakietowej HIMARS, zaawansowane i precyzyjne rakiety manewrujące typu stand off odpalane z powietrza AGM-84H/K SLAM-ER, a także zewnętrzne zasobniki z sensorami dla tajwańskich F-16. Dodajmy, że kilka tygodni temu administracja Trumpa ogłosiła umowę na sprzedaż Tajwanowi 66 nowych myśliwców tego typu. Zapowiedziano również wizytę wysokich rangą urzędników Departamentu Obrony USA oraz plany nowego dialogu gospodarczego, skoncentrowanego na technologii, ochronie zdrowa czy energetyce.

Defense News komentuje, że taki ruch prawdopodobnie zostanie źle odebrany przez Chiny, które w ostatnim czasie bardziej grożą Tajwanowi użyciem siły, jeśli uznają to za konieczne. W tym tygodniu, w obliczu wezwań tajwańskiego prezydenta do dialogu pokojowego, Chińczycy opublikowali nowe zdjęcia, mające przedstawiać manewry wojskowe na wielką skalę, symulujące inwazję.

Przeczytaj: Chiny zastrzegły sobie opcję militarnego rozwiązania konfliktu z Tajwanem

Według Reutersa, Kongres ma wkrótce otrzymać notyfikację w sprawie sprzedaży innych rodzajów uzbrojenia: dużych i zaawansowanych bezzałogowców latających, lądowych wersji przeciwokrętowych rakiet manewrujących Harpoon czy min podwodnych.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przypomnijmy, że Robert O’Brien, doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego uważa, że w obliczu wielkiej rozbudowy marynarki wojennej przez Chiny, na skalę niespotykaną od lat, Tajwan musi mocniej inwestować w swoje zdolności obronne i „zmienić się w jeżozwierza”.

Przeczytaj: Prezydent Tajwanu: Prowokacje Chin są zagrożeniem dla całego regionu

Czytaj również: Tajwan mobilizuje armię. Prezydent kraju: siły powietrzne kraju poradzą sobie z chińską agresją

Tajwan nie wykazywał zainteresowania zjednoczeniem się z kontynentalnymi Chinami. Potępił powtarzające się ćwiczenia wojskowe Chin w pobliżu wyspy i odrzucił chińską ofertę modelu „jednego kraju, dwóch systemów” o wysokim stopniu autonomii.

defensenews.com / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz