Ukraińskie myśliwce podczas ćwiczeń przedarły się przez S-300

Z komunikatu dotyczącego niedawnych manewrów z udziałem 40. i 831. Brygad Lotnictwa Taktycznego Ukrainy wynika, że podczas ćwiczeń ich myśliwcom udało się przedrzeć przez obronę powietrzną, którą stanowiły głównie systemy rakietowe S-300.

W poniedziałek ukraińska 40. Brygada Lotnictwa Taktycznego z Wasylkowa w obwodzie kijowskim poinformowała na swoim profilu facebookowym, że wchodzące w jej skład myśliwce ćwiczyły naloty na obiekty wojskowe „umownego przeciwnika”. Jak podano, odbyły się dwie intensywne powietrzne zmiany dzień-noc, w trakcie których piloci ćwiczyli pilotaż, nawigowanie i zdolności bojowe w dzień i w nocy.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Ponadto, poza planowaniem z zakresu przygotowań bojowych, pododdziały lotnictwa brygady wzięły udział w ćwiczeniach polegających na przeprowadzaniu uderzeń z powietrza na obiekty wojskowe „umownego przeciwnika”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

„Wszystko odbywało się w ramach dwustronnych ćwiczeń dowódczo-sztabowych z 831. Brygadą Lotnictwa Taktycznego i 96. Brygadą Rakietowej Obrony Przeciwlotniczej Sił Powietrznych” – poinformowano. Zaznaczono też, że manewry trwały dwa dni.

„Załogi wykonywały loty po wyznaczonej trasie i w strefie pilotażu, starty grupowe w parach na małych wysokościach w prostych i trudnych warunkach meteorologicznych za dnia” – czytamy w komunikacie. Oprócz tego, ukraińscy piloci „wykonywali zadania w złożonych rodzajach ćwiczeń”, w szczególności prowadząc walki powietrze pojedynczo i w grupach.

Dodajmy, że 96. brygada rakietowej obrony przeciwlotniczej, której zadaniem jest m.in. obrona Kijowa, jest wyposażona w rakietowe systemy przeciwlotnicze S-300PS. Z komunikatu wynika, że w ramach ćwiczeń ukraińscy piloci zdołali przedrzeć się przez obronę powietrzną, której podstawę stanowiły systemy S-300.

Czytaj również: Izraelskie media: USA i Izrael ćwiczyły na Ukrainie zwalczanie systemu S-300

Na zdjęciach dołączonych do wpisu widać myśliwce MiG-29, prawdopodobnie w zmodernizowanej wersji MiG-29MU1, a także samoloty szkoleniowe L-39 Albatros. Te ostatnie zwykle podczas ćwiczeń symulują m.in. poddźwiękowe pociski manewrujące.

Przeczytaj: Kolejny zmodernizowany MiG-29MU1 przekazany Siłom Powietrznym Ukrainy [+FOTO]

Poza myśliwcami MiG-29MU1, 40. Brygada Lotnictwa Taktycznego wyposażona jest również w myśliwce MiG-29/UB. Z kolei piloci z 831. Brygady Lotnictwa Taktycznego latają na myśliwcach Su-27S1M, Su-27P1M i Su-27UB.

Przeczytaj: Ukraina prezentuje wizję modernizacji sił powietrznych, chce kupić zachodnie myśliwce generacji 4++

Czytaj także: Ukraińskie ministerstwo obrony przyznało, że nie ma pieniędzy na myśliwce generacji 4++

Przypomnijmy, że w grudniu 2020 roku dowództwo ukraińskich sił powietrznych informowało o nowych ćwiczeniach na Ukrainie, z udziałem amerykańskiego drona MQ-9 Reaper. Po raz pierwszy bezzałogowce te miały za zadanie w ramach ćwiczeń spróbować przełamać ukraińską obronę powietrzną na zachodniej granicy kraju.

Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz