Projekty, których dotyczą porozumienia zawarte przez Ministerstwo Obrony Ukrainy z tureckimi firmami zbrojeniowymi, mają na celu wzmocnienie ukraińskiej marynarki wojennej. Umowy dotyczą głównie korwet i bezzałogowców bojowych.

W tym tygodniu z wizytą na Ukrainę przybyła turecka delegacja na czele z Ismailem Demirem, prezesem tureckich Przedsiębiorstw Obronnych. Przy tej okazji miały miejsce ważne wydarzenia, wskazujące na dalsze zacieśnianie więzi ukraińsko-tureckich w zakresie współpracy przemysłowo-obronnej.

W miniony poniedziałek ukraiński minister obrony Andrij Taran zawarł bezpośrednie, zagraniczne porozumienia ws. towarów wojskowych, podpisując szereg kontraktów z tureckimi firmami. Ukraiński resort obrony podkreśla, że to pierwsza taka sytuacja w historii Ukrainy. Zaznaczono też, że są to pierwsze konkretne porozumienia w ramach porozumienia zawartego niedawno między rządami Ukrainy i Turcji.

Taran uważa, że projekty te w zasadniczy sposób wzmocnią zdolności bojowe ukraińskiej marynarki wojennej, zwiększając bezpieczeństwo w regionie Morza Czarnego i Morza Azowskiego. Dodał też, że ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski liczy na to, że ukraińskie firmy zbrojeniowe dzięki tureckim technologiom i inwestycjom otrzymają mocny impuls rozwojowy.

Demir podkreślił, że Turcja i Ukraina mają wiele wspólnych obszarów do współpracy w sektorze zbrojeniowym. Zwrócił też uwagę na tempo przechodzenia od porozumień do ich praktycznego wdrażania.

Z kolei we wtorek Taran podpisał porozumienie z tureckimi firmami o transferze technologii i produkcji korwet i dronów bojowych na potrzeby Sił Zbrojnych Ukrainy. Ukraiński resort obrony podał, że projekty te mają znacząco wzmocnić ukraińską marynarkę wojenną. Obie strony omówiły też wdrażanie porozumień zawartych w ramach większego, międzyrządowego porozumienia. Podkreślano też strategiczny charakter ukraińsko-tureckiej współpracy wojskowej.

Przeczytaj: Ukraina chce zakupić w 2021 r. pięć nowych dronów Bayraktar TB2

Czytaj również: Ukraina chce zamówić nowe drony Bayraktar TB2. Mają pomóc w obronie wybrzeża

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, turecki minister spraw zagranicznych Mevlüt Çavuşoğlu przyjedzie do Kijowa w drugiej połowie grudnia na rozmowy.

Czytaj więcej: Trwa zacieśnianie współpracy obronnej Ukrainy i Turcji, ministrowie obrony obu krajów spotkają się w Kijowie

Już wcześniej zwracano uwagę, że Ukraina i Turcja dążą do pogłębienia swojej współpracy w dziedzinie przemysłu obronnego i lotniczego poprzez wizyty na wysokim szczeblu i rozmowy na temat wspólnych programów. Omawiana była m.in. współpraca przy współprodukcji samolotu transportowego AN-178.

W październiku br. podczas wizyty prezydenta Ukrainy w Turcji podpisano szereg porozumień, w tym dotyczących współpracy przy projektach zbrojeniowych. Wołodymyr Zełenski widzi wielki potencjał we współpracy z Turkami przy produkcji dronów, a także ws. budowy silników, okrętów wojennych czy rozwijania systemów obrony powietrznej. W obecności prezydentów Ukrainy i Turcji podpisano szereg dokumentów dwustronnych, wśród nich memorandum dotyczące współpracy przy projektach zbrojeniowych. Dokument podpisali: ukraiński minister obrony Andrij Taran oraz Ismail Demir, prezes tureckich Przedsiębiorstw Obronnych, instytucji powiązanej z biurem prezydenta Turcji.

Według oficjalnego komunikatu kancelarii ukraińskiego prezydenta, memorandum podkreśla wspólne dążenie Ukrainy i Turcji do rozwijania swoich programów zbrojeniowych i wzmacniania zdolności obronnych oraz ustanowienia obustronnie korzystnej, długoterminowej współpracy opartej na wzajemnym szacunku i szanowaniu swoich interesów. Memorandum zaznacza też, że obie strony chcą uruchomić i wdrożyć wspólne projektu w zakresie budowy okrętów wojennych, bezzałogowców oraz wszelkich typów silników turbinowych.

Ponadto, Taran oraz turecki minister obrony, Hulusi Akar, podpisali ramowe porozumienie wojskowe między rządami Ukrainy i Turcji. Ma ono na celu „stworzenie podstawy prawnej dla poszerzania i pogłębiania istniejącej ukraińsko-tureckiej współpracy na polu obrony, a także określa procedurę takiej kooperacji”. W dokumencie tym zdefiniowano obszary współpracy i jej zasady, a także procedury bezpieczeństwa względem tajnych informacji, procedurę wymiany informacji wywiadowczych.

Przeczytaj: Media: turecko-ukraińskie prace nad silnikiem rakietowym mogą otworzyć drogę do transferu technologii

Czytaj również: Media: Ukraina dostarczy silnik dla tureckiej rakiety manewrującej nowej generacji

W lipcu br. pisaliśmy, że w ciągu poprzednich 18 miesięcy, wartość eksportu produktów ukraińskiej zbrojeniówki do Turcji wyniosła 40 mln dol. Trwają też prace nad wspólnymi, ukraińsko-tureckimi projektami ze sfery zbrojeniowej. Obecnie wspólne ukraińsko-tureckie przedsiębiorstwo Black Sea Shield „pracuje nad integracją silników lotniczych produkcji ukraińskiej z uderzeniowym latającym bezzałogowcem nowej generacji – Akinci, oraz z nowym, perspektywicznym, tureckim, bezzałogowym myśliwcem uderzeniowym”.

Czytaj więcej: Ukraina i Turcja rozwijają współpracę zbrojeniową

Zobacz: Ukraina chce pozyskać blisko 50 tureckich dronów rozpoznawczo-uderzeniowych Bayraktar TB2

Przeczytaj także: Zmodernizowany ukraiński system przeciwlotniczy S-125 dla Turcji

mil.gov.ua / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply