W grudniu w Kijowie odbędą się negocjacje ministrów spraw zagranicznych i obrony Ukrainy i Turcji – poinformowała w piątek turecka agencja prasowa Anadolu.

W piątkowym wywiadzie dla tureckiej agencji Anadolu ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kuleba poinformował, że turecki minister spraw zagranicznych Mevlüt Çavuşoğlu przyjedzie do Kijowa w drugiej połowie grudnia.

Będzie to pierwsze spotkanie w formule „dwa plus dwa”. W rozmowach wezmą udział szefowie resortów spraw zagranicznych i obrony obu krajów. Ten format dialogu został zatwierdzony podczas wizyty prezydenta Wołodymyra Zełenskiego w Stambule, gdzie spotkał się ze swoim tureckim odpowiednikiem Recepem Tayyipem Erdoğanem.

Zobacz też: Ukraina chce zakupić w 2021 r. pięć nowych dronów Bayraktar TB2

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

„Rozmawiamy też o współpracy przy tworzeniu samolotu transportowego Antonow. Cały świat interesuje się samolotami ukraińskiej produkcji. Ten projekt, a raczej program, jest przedmiotem dyskusji i zamierzamy kontynuować dialog z naszymi tureckim kolegami” – powiedział Kuleba.

Minister spraw zagranicznych zwrócił uwagę na udane współdziałanie obu krajów w ramach projektu obronnego Akıncı.

„Takie projekty pomogły wzmocnić mechanizm zaufania i produkcję między naszymi krajami. Jeśli nam się uda i wszystko będzie działać, będziemy mogli przystąpić do realizacji innych większych i bardziej ambitnych projektów światowej klasy” – powiedział Kuleba.

Według niego projekt Akıncı to nie tylko kolejne przedsięwzięcie w sferze obronności, ale krok w kierunku stworzenia synergii między kompleksami przemysłowymi obu krajów pod patronatem przywódców Ukrainy i Turcji.

Zobacz też: Ukraina chce pozyskać blisko 50 tureckich dronów rozpoznawczo-uderzeniowych Bayraktar TB2

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Kuleba pochwalił także wysiłki zmierzające do negocjacji umowy o wolnym handlu z Turcją.

„Liczymy na konkretne wyniki w tym temacie, które otworzą nowe możliwości dla handlu dwustronnego. Oba nasze kraje wykazały wolę polityczną. Eksperci omawiają najnowsze i najbardziej wrażliwe szczegóły umowy handlowej. Myślę, że zostanie znaleziona wyważona formuła. Na porozumieniu najbardziej skorzystają narody obu krajów” – dodał minister.

Zobacz też: Erdogan wyjaśnił, dlaczego użył w Kijowie banderowskiego hasła. „Każdy prezydent musi go użyć”

Kresy.pl/Anadolu

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz