Rada Najwyższa Ukrainy zatwierdziła listę wydarzeń i postaci historycznych, które zostaną uczczone w przyszłym roku na szczeblu państwowym. Wśród tych postaci znalazł się główny organizator rzezi wołyńskiej – Dmytro Roman Klaczkiwski oraz jeden z jego najbliższych współpracowników Rostysław Wołoszyn.

Projekt uchwały w tej sprawie został przyjęty w środę na sesji ukraińskiego parlamentu. Za przyjęciem dokumentu zagłosowało 238 deputowanych (z czego 162 z rządzącej partii Sługa Narodu, 24 z Europejskiej Solidarności, 14 z Batkiwszczyny, 8 z frakcji „Za majbutne”, 16 z Hołosu, 8 z frakcji „Dowira” i 6 pozafrakcyjnych), 17 było przeciw (12 ze Sługi Narodu i 5 z partii Platforma Opozycyjna-Za Życiem, OP-ZŻ) a 40 wstrzymało się od głosu (głównie ze Sługi Narodu i OP-ZŻ).

Jak czytamy w stanowisku komisji parlamentarnej rekomendującej przyjęcie dokumentu, „projekt uchwały określa listę najważniejszych wydarzeń w życiu społeczno-politycznym Ukrainy oraz rocznice wybitnych postaci, które w 2021 roku powinny być obchodzone na szczeblu krajowym [i] stwarza odpowiednią podstawę prawną do organizacyjnego przygotowania ich obchodów”.

W załączonym do uchwały spisie licznych wydarzeń i postaci, które zostaną uczczone, zwraca uwagę obecność (Dmytra) Romana Klaczkiwskiego, którego 110. rocznica urodzin przypada 4 listopada przyszłego roku. W dokumencie został on nazwany „wojskowym i politycznym działaczem, organizatorem i pierwszym dowódcą Ukraińskiej Powstańczej Armii, kierownikiem Ukraińskiej Powstańczej Armii na Wołyniu i uczestnikiem walk o niepodległość Ukrainy w XX wieku”. Dokument nie wspomina, że Klaczkiwski jest uznawany przez historyków za głównego organizatora ludobójstwa Polaków na Wołyniu w latach 1943-1944. Oddziały UPA wraz z bojówkami Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, przy wsparciu ludności ukraińskiej, zamordowały wówczas w okrutny sposób około 60 tys. Polaków.

Klaczkiwski nie jest jedynym wysoko postawionym działaczem OUN-UPA, który decyzją ukraińskiego parlamentu zostanie w przyszłym roku uczczony na Ukrainie. W spisie figuruje również Rostysław Wołoszyn, równolatek Klaczkiwskiego, który był jego zastępcą podczas rzezi wołyńskiej.

Decyzją ukraińskiego parlamentu uczczona zostanie także setna rocznica urodzin Wołodymyra Szczygielskiego, dowódcy oddziałów UPA odpowiedzialnego m.in. za zbrodnię na Polakach w Baligrodzie na Podkarpaciu. Za zbrodnie dokonane na terenie Polski Szczygielskiego w 1949 roku spotkała kara śmierci.

Ukraiński parlament zatwierdził też m.in. uczczenie 130. rocznicy urodzin Jewhena Konowalca, przywódcy UWO i OUN, które przed II wojną światową prowadziły działalność sabotażowo-terrorystyczną na terenie Polski oraz 75. rocznicy zdobycia Hrubieszowa przez oddziały UPA i WiN.

CZYTAJ TAKŻE: Parlament Ukrainy uczcił sprawcę ludobójstwa na Polakach

Kresy.pl / rada.gov.ua

8 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. jaro7
  jaro7 :

  O „mądrości” tej nacji przemilczę,bo choć Młynarczyka odsunęli to mogą się znaleźć jemu podobni.Napiszę o czymś co wk…wia mnie bardziej.Wczoraj był reportaż na tvp Polonia o tym jak „nasze” MSZ przekazało 100 tys na remont ukraińskiego domu we Lwowie(nie mieszka w nim zaden Polak),w tej inicjatywie brała udział „polska” konsul.Dzisiaj w tej samej stacji pokazano reportaż o POLSKIEJ rodzinie Bartusiów ,kilkoro dzieci,pracując tylko ojciec.Żyja w dużej biedzie bez pomocy,paczki przywiezli im…wolontariusze,od „polskich ” władz nie dostali NIC,mało tego chcieliby przenieść się do Polski,niestety jakoś się im to utrudnia.może łapy w tym macza pani konsul,która powinna pomagać przede wszystkim POLSKIM rodzinom.Ale działania tej konsul ze Lwowa jest często krytykowane,ale władze jej nie odwołują.Może by tak petycje napisać.

 2. marvix
  marvix :

  Powiem tak, wychwalać to oni sobie mogą kogo chcą – sadystów, masowych morderców dzieci, palownikow, czy samego lucyfera. Co zresztą robią. Hańba jest za to zachowanie polskich rządzących, którym plują w twarz, a oni udają ze pada deszcz. Duda jadąc na upadline w tym roku przebił jednak wsztstko. Dla mnie on stracił wszystko co miał. Nie jako prezydent, polityk, którzy są jacy są, ale jako człowiek. Duda jest od w tedy dla mnie mniej niż zero, a nie byłem mu nie przychylny. Jak prezydent Polski mógł wypowiedzieć zawołanie ludobójców polskich dzieci i kobiet to nie mogę tego pojąć. Ja rozumiem, ze miernych ma doradcow, ale tu nie trzeba być politykiem. Dla mnie politycznie upadlina jest jawnym wrogiem Polski. Dają na to dziesiątki przykładów. Oni nie są umysłowo upośledzeń, dobrze wiedzą kim byli i co robili podczas WW2 ich 'bohaterzy’.

  • bob
   bob :

   dupa to synek komunistycznego profesora ta elita na siłę promowała dzieci wiedząc doskonale że to często miernoty i tym bardziej sami o swój status nie zawalczą. Typowo więc w polin syn lekarza dziwnie często jest lekarzem syn prawnika prawnikiem a dudus ..normalnie to max urzędnik w gminie czy powiecie mocno średniego szczebla takie ma kompetencje i predyspozycje intelektualne i mentalne poniżej średniej po prostu

 3. Andrzej2
  Andrzej2 :

  Nie chodzi o polityke , historie ale najzwyklejsza ludzka uczciwosc, moralnosc. To , ze brakuje ludzkich cech Ukraincom, to mnie nie dziwi, bo tych brakowalo zawsze ich przodkom. Mnie przeraza to, ze polskie elity wladzy tak nisko upadly, ze nie potrafia odroznic prawdy od klamstwa,dobra od zla, zbrodni od bohaterstwa, ze nie potrafia sie przeciwstawic zlu, ktore niszczy jakiekolwiek normalne zwiazki pomiedzy narodami, polskim i ukrainskim. Na zbrodni i hanbie niczego sie nie zbuduje, chyba ze obopolna nienawisc, czy o to chodzi?