Parlament Ukrainy uczcił sprawcę ludobójstwa na Polakach

Werhowna Rada Ukrainy uczciła minutą ciszy dowódcę UPA Romana Szuchewycza, bezpośrednio odpowiedzialnego za ludobójstwo Polaków na Kresach Wschodnich, w 65. rocznicę jego śmierci.

Podczas dzisiejszej sesji Werhownej Rady Ukrainy deputowani uczcili minutą ciszy pamięć bohatera Ukrainy, dowódcy UPA Romana Szuchewyczainformuje strona internetowa ukraińskiej telewizji Espreso.TV.

Z inicjatywą upamiętnienia Szuchewycza wystąpił Ihor Mosijczuk, deputowany z Radykalnej Partii Oleha Liaszki.

Informacje o uczczeniu dowódcy UPA potwierdził na Twitterze wicepremier i minister kultury Ukrainy, Wiaczesław Kyrylenko:

Werhowna Rada po raz pierwszy w swojej historii uczciła pamięć dowódcy UPA Romana Szuchewycza, który zginął 65 lat temu– napisał minister.

Roman Szuchewycz w roku 1941 był zastępcą dowódcy batalionu “Nachtigall”. Po rozwiązaniu przez Niemców batalionu służył w w 201 batalionie Schutzmannschaft. Według historyka Pera Rudlinga jednostka ta odpowiada za liczne zbrodnie na terenie dzisiejszej Białorusi oraz na Wołyniu. W sierpniu 1943 Szuchewycz został powołany przez OUN-B (Organizacja Ukraińskich nNcjonalistów – frakcja Bandery) na głównodowodzącego UPA – Ukraińskiej Powstańczej Armii.

Szuchewycz jest bezpośrednio odpowiedzialny za ludobójstwo ludności polskiej Kresów Wschodnich. Historyk profesor Grzegorz Motyka przytacza w książce „Ukraińska partyzantka 1942-1960” (Warszawa 2006) rozkaz Szuchewycza z maja 1944:

Z uwagi na oficjalne stanowisko polskiego rządu w sprawie współpracy z Sowietami należy Polaków z naszych ziem usuwać. Proszę to tak rozumieć: dawać polskiej ludności polecenia wyprowadzenia się w ciągu kilku dni na rdzenne polskie ziemie. Jeśli tego nie wykonają, wtedy wysyłać bojówki, które mężczyzn będą likwidować, a chaty i majątek palić (rozbierać).

espreso.TV/ twitter.com/ Kresy.pl

34 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. jack1965
  jack1965 :

  A słowo stało się ciałem! Tylko patrzeć jak zaczną przekształcać jednostki wojskowe w sotnie i kurenie…A nasi posłowie sprzedawczyki będą czcić morderców i bandytów banderę i szuchewicza
  – niedoczekanie – u nas!
  Polacy ratujmy Ojczyznę i Rodaków! Walczmy . Może wspierajmy kandydaturę Grzegorza Brauna na prezydenta.Pan Wiktor Węgrzyn jest szefem jego sztabu wyborczego,apeluje o podpisy!
  Rozruszajmy Polaków i obudźmy!

 2. horodenka
  horodenka :

  Parlament Ukrainy uczcil sprawcę ludobójstwa na Polakach dowódcę band UPA.,a Parlament Polski za to wysyla Im wojsko i daleko idącą pomoc jako gest dziękczynny. Brawo Polski Rząd. Brawo Polski Parlament. Wiecie co Wam powiem! Powinien Was spotkać los Caucescu U Was zaginęly wszystkie cechy godności Polskiej honoru i dumy narodowej. Po prostu ukraińcy plują Wam wtwarz. Wstydu nie macie.

 3. horodenka
  horodenka :

  Rząd iParlament krytykuje Orbana. Ale Oni nie sięgają Orbanowi do pięt. Orban nie pozwolilby Ukraińcom na takie gesty w obec swojego narodu. Na obrazę zakatowanych i zamordowanych nie winnych ludzi. Panie Jarubas jest Pan jedynym przyzwitym polskim politykiem iniech się od Pana uczą

 4. tagore
  tagore :

  Kontynuowanie takiej polityki ,to niemal pewność sukcesu Rosji nastawionej na rozpad
  tego kraju. Zdominowanie przekazu przez ugrupowania neobanderowskie to prosta droga do
  rzeczy niedawno wręcz nieprawdopodobnej tj powstania dyktatury oligarchicznej z naklejonym
  plakatem Bandery jako haszyszem dla maluczkich. Kontynuacja będzie śmiertelnie niebezpieczna
  dla Polski , jedyna jasna strona tej sytuacji to fakt ,że mamy trochę czasu na otrzeźwienie
  polskich polityków (dosadnie mówiąc frajerów). Pomimo wojny 60 % obywateli Ukrainy lubi
  Rosję(sondaż publikowany na polonews.in.ua). Jeśli Putin pokona Ukrainę ,ale da jej wyjść z twarzą to możemy mieć bardzo nieciekawego sąsiada wspieranego przez Rosję ,który stosunki z Polską będzie kształtował na zasadach opartych na maksymalizacji własnych interesów.
  Wygląda na to ,że w interesie Polski niezadługo będzie totalna klęska Ukrainy co wydawało się jeszcze niedawno bez sensu, połączona z dyskredytacją neobanderowców .

  tagore

 5. horodenka
  horodenka :

  Ukraina nigdy nje była na mapie świata jako państwo. Lenin ze Stalinem w 1918 r stworzyli twór Ukraińska Republika Radziecka. która podlegala Moskwie. Dopiero powstala w 1992r. jako niezależne Państwo. Od1992roku do chwili obecnej tj. 22 lata co zrobili ukraińcy ze swoim państwem?. Ano zniszczyli swoje państwo. Teraz czekają na cud. Ale cudu nie będzie.

 6. horodenka
  horodenka :

  Jak słyszę jak Polski Rząd, Sejm, Senat będzie wital przedstawiciela Ukrainy, Turczynowa to po prostu w glowie się nie mieści. Otóż dzień wcześniej p. Turczynow w Parlamencie Ukraińskim uczcil pamięć morderców Polaków: Petra Diaczenkę iRomana Szykiewicza. Polacy kto Nami rządzi. Ja przezylem te mordy. Waeszawiacy! Petro Diaczenko mordowal Powstańców Warszawy w 1944r. na Woli .Idzcie i naplujcie w twarz naszej Wladzy w imieniu Powstańców ,którzy zostali przez Petra Diaczenkę, zamordowani.

  • votum_separatum
   votum_separatum :

   horodenka: 05.03.2015 21:59 Przyjdą czasy gdy Turczynow et consortes staną przed trybunałem za swoje zbrodnie, najlepiej na rosyjskim Krymie lub Donbasie bo tam już na nich czekają. Swoją drogą do czego to doszło aby Polskie rządy popierały zagraniczne reżimy? O tempora o mores!

   • sylwia
    sylwia :

    NiePolakom rządzącym Polską nie przeszkadza, że Turczynow [Kogan] to wielbiciel Diaczenki i Szuhewycza. Im setki tysięcy polskich ofiar na Kresach RP nie przeszkadzają zupełnie. To nie ich naród. Tu się tylko robi interesy.

 7. horodenka
  horodenka :

  Wotum Seperatym. Te nasze matoly, aby zyskać poparcie w wyborach przez Ukraińców mieszkających w Polsce są zdolni do wszystkiego. Oni gotowi są wprowadić w Polsce, Wolną Elekcję oraz Liberum Veto. Oni nie patrzą na interes Polski. Wazne , aby rządzić i brać kasę. , a Polskę może nawet szlag trafić , ale Im to nie przeszkadza. Wiecie co Ja Im radzę niech Turczynowa calóją jeszcze w dupę. Przepraszam za brzydki wyraz , ale to nerwy. Powtarzam że Ja jestem z tego pokolenia które się ukrywalo przed UPA.

 8. kp
  kp :

  Stawiajmy własne pomniki i czcijmy własnych bohaterów! Rok 2017 rokiem Jaremy Wiśniowiceckiego. Pomnik w Przemyślu proponuję postawić, skoro we Lwowie nie da rady.

  • tagore
   tagore :

   To niezbyt dobry pomysł ,czczenie potomka założyciela Siczy ,kniazia Ruskiego który intrygami wymusił
   powstanie Chmielnickiego (zausznika Króla) i manipulując sytuacją otwarł drogę do tronu synowi.
   Kosztem interesów Rzeczypospolitej.

   tagore

 9. jarema_w
  jarema_w :

  dziśaj po 18 wyjazd do Lwowa , urodziłem się i mieszkałem przez 19 lat we Lwowie studia skończyłem w Białymstoku a mieszkam w Warszawie żone mam z Wilna ,jak rozmawiam ze znajomymi z tamtąd to teraz Lwów staje się dziwny i obcy aż wstrętny dla nas – Niech wróci Janukowycz

  • tutejszym
   tutejszym :

   Cały ZapUkr stał się dziwny i obcy aż wstrętny dla mnie. Jak da Bóg to Ukraina odrzuci ten wrzód banderyzmu. Albo ten wrzód rozwinie się do postaci rakowej. Cała nadzieja w tym, że ZapUkr to jeszcze nie cała Ukraina.

 10. wepwawet
  wepwawet :

  To wspaniała wiadomość – kolejny krok do zacieśnienia jakże dobrych i braterskich stosunków pomiędzy naszymi narodami! Hmmm… co dalej Bandera i Szuchewych jako żołnierze wyklęci – kolejni Polscy bohaterowie narodowi (zabijający jedynie “ruskich agentów”) obok takich postaci J.P czu J.P II? Aż łezka się kręci w oku na samą myśl o czymś takim. ;P

 11. horodenka
  horodenka :

  Panie Generale Rylski! uczestniku Powstania Warszawskiego. Niech Pan w imieniu zamordowanych Powstańców Warszawy “pdziękuje naszej Wladzy ” “za tak mile iserdeczne przyjęcie O. Turczynowa wielbiciela i orędownika Petra Diaczenkę, Kata Powstańców Warszawy którego pamięc czcil Dwa dni temu w Parlamencie Ukraińskim..Gdy by tak się zachowali w czasie Powstania nasi Przywódcy padlby wyrok;ŚMIERĆ.

 12. horodenka
  horodenka :

  Gdy ” bohater “O Turczynowa Petro Diaczenko mordowal Powstańców Warszawy, Ja natomiast w tym czasie chowałem się przed bandami UPA w woj. Stanislawowskim. Dlatego nie mogę zrozumieć tą podlą postawę Rządu.Po prostu opętal ich demon ukraiński i ciągnie nasz Rząd w przepaść historyczną. HORODENKA.

 13. jerzy_a_j
  jerzy_a_j :

  Nie personalizujmy uczczenia Suchewycza jako aktu odnoszącego się tylko do jego osoby. Oddanie mu czci jest współmierne z uczczeniem aktu ludobójstwa na Polakach, Żydach i innych narodowościach (Mówiąc wprost czczą ludobójstwo). Akt ten wieńczy świecką sakralizację osoby i czynów Suchewycza. Wybrali sobie świeckiego “świętego”. Konsekwencje dla nas tego aktu dobrze ujął pan tagore. Ukraina bez dostępu do morza jest optymalnym rozwiązaniem dla nas. Mam nadzieję, że pogrzebiemy tzw. politykę neojagiellońską ( cokolwiek to znaczy ) i skierujemy się na Partnerstwo Skandynawskie.

 14. horodenka
  horodenka :

  Niech Ukraińcy czczą Szukewicza , Banderę ,Diaczenkę, Miroslawa Oresta Onyszkieaicza, dowódcę UPA , banderowca Sycza [ojca posla narodowości ukraińskiej w Polskim Parlamencie]. Niech czczą. Oni tak zniszczyli i rozkradli Ukraine ze tam oprócz czczenia marzenia nic już nie mają.

 15. horodenka
  horodenka :

  Dlaczego Ukraińcy czczą tylko ludobójców, morderców i zbrodniarzy.? Czy Oni nie mają porządnych swoich rodaków? Owszem mają np.; Semen Petlura , który chciał uwolnić Ukrainę od bolszewików , ale Go ni poparli woleli bolszewików.; Tylko w Ich pojęciu porządny to morderca

 16. horodenka
  horodenka :

  Zyjący Powstańcy Warszawscy w imieniu nieżyjących powstańców i swoim napluć naszej Wladzy w twarz. Dlaczego? Otórz O. Turczynow członek Rządu Ukraińskiego niedawno czcil pamięc ,morderców Polaków: Romana Szykiewicza i Petra Diaczenkę. P. Diaczenko bral udział w mordowaniu Powstańców Warszawskich na Woli. A nasz Rząd z wielką fetą przyjmowal O. Turczynowa wielbiciela Petra Diaczenki rzeżnika powstańców warszawskich.