Rocznica utworzenia UPA będzie na Ukrainie świętem obrońcy ojczyzny [+VIDEO]

W uzasadnieniu przyjętego projektu ustawy Ukraińską Powstańczą Armię nazywa się “naśladowcą tradycji kozackich”.

PATRZ RÓWNIEŻ: Rocznica powstania UPA świętem państwowym na Ukrainie

W okresie niepodległej Ukrainy w społeczeństwie umocniła się tradycja świętowania rocznic związanych z wydarzeniami i postaciami ukraińskiej historii. W związku z tym wyniknęła obiektywna potrzeba umocowania jej w ustawodawstwie, co ma szczególne znaczenie w trwającym okresie niestabilności politycznej, sprowokowanej przez agresję zewnętrzną.

W celu uszanowania męstwa i bohaterstwa obrońców niepodległości i integralności terytorialnej Ukrainy, tradycji wojskowych i zwycięstw Narodu Ukraińskiego, sprzyjania dalszemu wzmacnianiu ducha patriotycznego w społeczeństwie i wsparcia inicjatywy obywatelskiej 14 października 2014 roku został wydany Dekret Prezydenta Ukrainy № 806, który ustanawia Dzień Obrońcy Ukrainy, który będzie obchodzony co roku 14 października. Jednocześnie uchylono dekret Prezydenta Ukrainy z 23 lutego 1999 roku № 202 o “Dniu Obrońcy Ojczyzny”.

14 października również obchodzone jest święto religijne – Pokrowa Przenajświętszej Bogurodzicy. Dzięki czci ukraińskiego kozastwa wraz z tym świętem przyjęła się także inna nazwa – Kozacka Pokrowa, a w świadomości narodu zaczęło się ono łączyć z takimi pojęciami, jak honor wojskowy, zwycięstwo, męstwo i rycerstwo. Na mocy dekretu Prezydenta Ukrainy № 966 z 7 sierpnia 1999 roku 14 października – w dzień święta Pokrowy Przeczystej Bogurodzicy – ustanowiono Dzień Ukraińskiego Kozactwa. W XX wieku tradycje kozackie naśladowali walczący o niepodległość Ukrainy – Armia Ukraińskiej Republiki Ludowej i Ukraińska Powstańcza Armia. Podczas drugiej wojny światowej, mimo całej ateistycznej propagandy, wielu Ukraińców – żołnierze armii radzieckiej przed walkami z nazistami zwracali się do Pana i Dziewicy Maryi o pomoc i zwycięstwo.

Szczególnego znaczenia nabiera to święto dla obecnych ukraińskich wojskowych i cywilów, którzy aktywnie dołączają do obrony swojego kraju przed zewnętrznym agresorem i jego wewnętrznymi współpracownikami.

Ustanowienie Dnia Obrońy Ukrainy jako święta państwowego potwierdzi szacunek i powagę państwa do ludzi, którzy nie zważając na siebie, bronią integralności terytorialnej, suwerenności i innych wartości państwowych. W tym dniu obywatele będą mieli możliwość wzięcia udziału w modlitwach z okazji święta Pokrowy Przeczystej Bogurodzicy i w modlitwach za obrońców Ukrainy.

Tym samym ustanowienie w święto Pokrowy Przeczystej Bogurodzicy Dnia Obrońcy Ukrainy jako święta państwowego będzie miało duchowo-patriotyczne i integrujące znaczenie dla obywateli Ukrainy, jak również będzie sprzyjać uporządkowaniu kalendarza świąt państwowych na Ukrainie zgodnie ze współczesnymi realiami politycznymi i potrzebami społeczeństwa– czytamy w uzasadnieniu projektu № 2187 przyjętej ustawy. Projekt nosił sygnaturę 223-VIII.

Za przyjęciem ustawy głosowało 244 deputowanych.

Ukraińska Powstańcza Armia – formacja zbrojna Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (frakcja Bandery). Odpowiedzialna jest za ludobójstwo popełnione na około 100 tysiącach Polaków podczas II wojny światowej na Kresach Wschodnich.

rada.gov.ua/ YouTube.com / Kresy.pl

5 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. zielony
  zielony :

  Tak , kultywują tradycje kozackie , to prawda ,Kozactwo zyło z grabieży i mordów zazwyczaj chłopstwa, w starciu z z regularnymi jednostkami bojowymi nawet tymi nielicznymi Rzeczypospolitej zazwyczaj uciekali, pod Beresteczkiem zginęło około 30 000 Kozaków a towarzyszy polskich około 500, przy niektórych danych związanych ze stratami osobowymi poszczegolnych chorągwi polskich jako Towarzysza liczono takze śmierć konia , Kozacy zazwyczaj chroniąc się za powiązanymi łańcuchami wozami strzelali do szarżujących jeźdzców celując w konie ,

 2. ems
  ems :

  Musimy zmienić władzę w Polsce. Głosujemy na Mariana Kowalskiego i Ruch Narodowy, a następnie zamykamy granicę z Kijowem. Do Polski wpuszczamy tylko na Kartę Polaka.

 3. jerzyjj
  jerzyjj :

  http://wolna-polska.pl/wiadomosci/ukraina-opluta-zgnojona-ukraina-kolanach-oddaje-hold-usa-2014-05
  Znany ukraiński dziennikarz, redaktor naczelny gazety „Kijewskij tieliegraf”, Władimir Skaczko, skomentował fotografię zamieszczoną w sieciach społecznościowych…
  „-Dzień dobry, panowie! Rozumiem-okropnie, ale od tego trzeba rozpoczynać każdy dzień w podbitym i oplutym kraju. Ukraiński generał ukląkł na kolano przed ambasadorem USA i wręcza mu szablę. Bronią nagradzano, wręczali ją atamanowie i generałowie tym, naturalnie, którzy mieli niższą rangę od nich. Odpowiednio to właśnie oni powinni byli klękać na kolano przyjmując dar i nagrodę. Wyobraźcie sobie, że generał wręcza porucznikowi szablę za odwagę i przy tym sam generał klęka na kolano a porucznik stoi…Absurd! I więcej! Klęcząc, osobistą broń oddawał zwyciężony zwycięzcy. Jest to ogólnie przyjęty zwyczaj kapitulacji w średniowieczu i w nowszych czasach…Doskonała ilustracja pokory ukraińskich polityków. 25 maja 2014 roku Ukraina padła na kolana. Spójrzcie na to zdjęcie, jaka hańba, ale jak dobrze pokazuje ono uległość Ukrainy wobec Zachodu…A tak przy okazji, ta fotografia wyraża to, że „Od hymnu Ukrainy zdychają muchy”.

 4. don_pedro
  don_pedro :

  “W celu uszanowania męstwa i bohaterstwa obrońców niepodległości i integralności terytorialnej Ukrainy, tradycji wojskowych i zwycięstw Narodu Ukraińskiego, sprzyjania dalszemu wzmacnianiu ducha patriotycznego w społeczeństwie i wsparcia inicjatywy obywatelskiej 14 października 2014 roku został wydany Dekret Prezydenta Ukrainy № 806, który ustanawia Dzień Obrońcy Ukrainy, który będzie obchodzony co roku 14 października.”

  http://politikus.ru/articles/32910-sklonnost-k-sadizmu-istoricheskaya-tradiciya-ukrainskih-nacionalistov.html